Novoletne zaobljube so kot otroci: zabavno jih je delati, a zelo težko se jih je držati.
Vsak januar si skoraj vsak tretji Slovenec ob vstopu v novo leto obljubi, da bo svoje življenje spremenil na bolje. Le majhen odstotek ljudi se svojih zaobljub drži, saj jih kar 75 odstotkov obupa že po prvem tednu.
Seveda je težko čez noč postati bolj urejen, organiziran in zdrav, a z malo truda se vse da. Letos vam predlagamo, da se lotite svojega zdravja. To je vendar najpomembneje v naših življenjih. Če bomo zdravi, bomo počasi lahko dosegli vse. Gremo po vrsti.
Izgubite kakšen kilogram
Dejstvo je, da je to najbolj priljubljena obljuba na svetu, in že to nam pove, kako težko jo je izpolniti. Seveda ne morete pričakovati, da bo uspeh prišel čez noč, čeprav si nas večina želi, da bi bili rezultati vidni že včeraj. A kilograme moramo izgubljati lepo počasi, pametno je, da pišemo dnevnik hranjenja, da se redno gibamo in se na daleč izogibamo hitrih diet. Če imate bolj šibko voljo, poiščite nekoga, ki vas bo spodbujal, z vami treniral in vam ves čas stal ob strani.
V stiku z bližnjimi
Imate občutek, da si vzamete premalo časa za družinske člane in prijatelje? Za vaše zdravje je bolje, da z vsemi ponovno vzpostavite pristen stik. Raziskave kažejo, da vsi, ki imajo razvito bogato družabno življenje, živijo dlje od tistih, ki se raje držijo bolj zase.
Strokovnjaki celo pravijo, da premalo socialnih vezi škodi vašemu zdravju skoraj tako močno kot preveč alkohola in kajenje in celo bolj kot prekomerna telesna teža in neaktivnost (študija iz leta 2010 je bila objavljena v reviji PLoS Medicine).
Brez cigaret
Po vseh neuspehih se bojite, da vam bo ponovno spodletelo? Kar pogovorite se s kakšnim nekdanjim kadilcem, ki vam bo povedal, da je po številnih neuspešnih poskusih prišel tudi dan, ko je čisto zares nehal kaditi. Poskusite kakšno drugo metodo in ves čas imejte v glavi, koliko denarja boste prihranili.
Manj alkohola
Sicer se veliko piše, da je kozarček vina na dan dober za zdravje, a si boste naredili večjo uslugo, če ne boste veliko pili. Alkohol zares ni dober za zdravje, saj slabo vpliva na vaše živčne prenašalce in lahko poveča pojav depresije, izgubo spomina in celo izzove epileptični napad. Pijte veliko vode ter si sem in tja po večerji privoščite kozarec rdečega vina.
Zmanjšajte stres
Seveda nas malo pritiska sem in tja ne bo ubilo, pravzaprav nas kakšen pozitivni stres spravi v pravi pogon in nam v telo doda nekaj nove energije. A če stres postane nekaj stalnega, potem se lahko zgodi tisto najhujše – vpliva na naš spanec, slabo prehranjevanje, srčne bolezni in številne druge nevšečnosti. Delo do poznih večernih ur, malo spanca, nič gibanja, slaba hrana, nič preživetega časa z družino in prijatelji, to so vse stvari, ki vodijo v stres. Seveda je stres del življenja, a treba si je vzeti čas tudi za sprostitev, spanje, druženje, počitnice in šport.
Postanite prostovoljec
Dejstvo je, da se naša sreča poveča, ko pomagamo in osrečimo druge. In seveda je sreča dobra za vaše zdravje in notranji mir, srečen človek pa okoli sebe poveže tudi bolj zadovoljne ljudi. Torej pomagajte drugim, saj ni treba veliko. Sosedu prekopljite vrt, teti skidajte pred garažo ali pa samo z nasmehom pozdravite 'Kralja ulice' in mu seveda primaknite kakšen evro ali dva.
Nazaj v šolo
Ne glede na to, koliko ste stari, vam vrnitev v učilnico lahko samo pomaga pri vaši karieri, spoznali boste nove prijatelje in predvsem boste ponovno aktivirali svoje možgane. Študija iz leta 2007 pravi, da so odrasli v srednjih letih, ki so se vrnili v šolo (tudi v večerno šolo), imeli boljši spomin in boljše verbalne sposobnosti od tistih, ki so se nehali učiti. Vpišite se na jezikovni tečaj ali računalništvo ...
Varčujte!
Privarčujte denar na račun bolj zdravega življenja. Vožnjo z avtomobilom zamenjajte za kolo ali hojo. Namesto da jo mahnete na fitnes, telovadite doma ali pa pojdite na tek ali izlet v naravo. Začnite si delati nakupovalne listke. Poglejte, kaj imate doma, in kupite res le tisto, kar potrebujete in se popolnoma odrecite slabi hrani.
Več spanja
Spanje je pol zdravja, to ni samo neka ljudska modrost, ampak dejstvo. Spanje vpliva na vaše počutje, razpoloženje in tek. Nespečnost je lahko celo vzrok za prenajedanje in pojav diabetes tipa 2. Spanec je tudi glavni pri dobrem spominu.
Potovati
Radosti in koristi dopusta lahko trajajo dolgo po tem, ko je človek že doma. Velikokrat se zataknemo v rutino in prav potovanja nam pomagajo, da malce razbijemo družinsko rutino in se bolje spoznamo. Počitnice in potovanja vas bodo pomladili, napolnili z energijo in vaše življenje bo z lahkoto dobilo nov smisel. In ko se boste vrnili, se lahko že začnete veseliti nove avanture, ki vas čaka čez nekaj mesecev.
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?