Koža se v življenju nenehno spreminja. Pojavljajo se gubice, materina znamenja in pigmentne lise. Običajno ne gre za zaskrbljujoče spremembe, toda pomembno je redno spremljanje, saj se lahko za njimi skriva tudi kožni rak.
Odstranjevanje pigmentnih madežev z laserjem
Pigmentne madeže povzroča prekomerna izpostavljenost soncu. UV-svetloba namreč spodbuja tvorjenje melanina v koži. K pojavu teh temnih, na pogled večinoma neprijetnih lis so nagnjeni predvsem ljudje s svetlo kožo.
Nevarne sicer niso, toda dermatologi svarijo, da se morajo ljudje z nagnjenostjo k pigmentnim madežem še posebej intenzivno zaščititi pred soncem.
K pigmentnim madežem uvrščamo tudi starostne pege, ki se večinoma pojavijo na rokah in obrazu.
Enostavna, a dokaj draga metoda za odstranjevanje je laser. Glede na velikost zdravljene površine se cena ene terapije giblje od približno 80 evrov naprej.
Namig: pigmentne madeže ob izpostavljenosti soncu povzročajo tudi hormonske spremembe med nosečnostjo, kontracepcijske tablete in zdravila za zdravljenje težav v menopavzi. Najbolje bo, da se izogibate direktnemu soncu in da uporabljate kreme z visokim zaščitnim faktorjem.
Zamrzovanje bradavic - nenevarne, a primer za dermatologa
Pojavijo se kar naenkrat: rjavi, dvignjeni madeži na koži – niso materina znamenja, temveč starostne bradavice. Gre za najpogostejše nenevarne tumorje.
Sicer so nenevarne, a jih je vseeno treba pokazati dermatologu, saj so lahko dokaj podobne predstopnjam raka. Tovrstne bradavice se najpogosteje odstranjujejo z zamrzovanjem, najdražja pa je laserska metoda.
Varjenje krvnih žilnjakov
Koža v starosti pogosto tvori krvne žilnjake. Gre za povečane krvne žile, ki podrejo skozi kožo. So nenevarne in bolj težava kozmetične narave. Lahko jih segrejemo z visokofrekvenčnim tokom in zvarimo. Najpogosteje pa se uporabi laserska metoda.
Pomembno: ne smemo jih praskati. Tako se poškoduje žila, ki se več ne zapre sama.
Posebna svetloba pri svetlem kožnem raku
Danes vemo, da UV-sevanje na dolgi rok škodi koži in v najhujših primerih povzroči rakasto obolenje. Vendar ni vedno nujno, da se pojavi črni kožni rak (maligni melanom).
Devet izmed desetih prizadetih zboli za svetlim kožnim rakom. Tega v današnjem času lahko dokaj uspešno zdravimo.
Dokazano uspešna metoda je fotodinamična terapija, ki s pomočjo fotoobčutljivih kemikalij natančno cilja in uničuje spremenjene celice.
Nove učinkovine pri črnem kožnem raku
Določeni napredki so bili doseženi tudi pri zdravljenju te vrste raka. Nova zdravila z antitelesci ipilimumab ne delujejo direktno na tumor, temveč blokirajo beljakovinsko snov, ki slabi obrambne mehanizme telesa. Rak je tako izoliran in ga je lažje napasti.
EU tudi že dovoljuje uporabo učinkovine Vemurafenib – ta se loti tumorskih celic, ki so mutirale, kar se običajno zgodi pri 50 odstotkih pacientov s to vrsto raka.
Določeni uspehi se večinoma pokažejo že po treh tednih uporabe. Pacienti morajo sicer potem vse življenje jemati po dve tableti dnevno.
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?