Parodontalna bolezen pri ženskah

1. 6. 2013
Deli
Parodontalna bolezen pri ženskah (foto: Shutterstock.com)
Shutterstock.com

Eden izmed glavnih dejavnikov parodontalne bolezni je kajenje, sledijo pa mu stres, sladkorna bolezen in dedna predispozicija. Prav tako pa na stanje obzobnih tkiv vplivajo tudi hormonske spremembe, katerim pa smo ženske ves čas izpostavljene.

Menstruacijski gingivitis

Ženskam se lahko med menstruacijo vnamejo dlesni. Takrat govorimo o menstruacijskem gingivitisu.

Dlesni postanejo otekle, pordele in krvavijo, največkrat tik pred začetkom perila, vse to pa se ob nastopu perila konča. Pomembno je, da takrat še posebej dobro skrbimo za ustno higieno in temeljito čistimo zobe.

Pogosto se ljudje krvavečim predelom med ščetkanjem izmikajo, kar je narobe. Krvaveč predele je treba še dodatno dobro očistiti, da odstranimo vse bakterije in tako preprečimo nadaljnje možno vnetje.

Pri veliko ženskah se med nosečnostjo stanje obzobnih tkiv drastično poslabša.

Nosečnostni gingivitis

Nosečnostni gingivitis ali nosečnostno vnetje dlesni (pordele, otekle, krvaveče, občutljive dlesni) se lahko pojavi na začetku drugega ali tretjega meseca nosečnosti in se lahko stopnjuje vse do osmega meseca nosečnosti.

Nosečnice morajo še dodatno paziti in skrbeti za dobro ustno higieno in tako preprečiti, da bi se vnetje dlesni razvilo v napredovalo obliko parodontalne bolezni. Znano je, da lahko parodontalna bolezen vpliva na prezgodnji porod in prenizko porodno težo novorojencev.

Med nosečnostjo moramo biti pozorni na vsako okužbo, tudi parodontalno. Pri nosečnici z napredovalo obliko parodontalne bolezni je verjetnost za prezgodnji porod in prenizko porodno težo novorojenčka sedemkrat večja kot pri nosečnici z zdravimi dlesnimi.

Prav tako so pri nosečnicah pogosti nosečniški granulomi, ki so klinično enaki piogenim granulomom – gre za preraščanje tkiva, ki se pojavi kot posledica draženja.

Nosečniški granulom je viden kot pecljata masa z gladko površino, rdeče barve, pojavi pa se na dlesni. Redko se pojavi več kot eden. Po porodu lahko granulom izgine, lahko pa se tudi kirurško odstrani. Če vas med nosečnostjo moti, se lahko odstrani v lokalni anesteziji.

Spremembe v ustih lahko opazijo tudi ženske v menopavzi in po njej. Lahko se pojavi občutek suhih ust, boleč in pekoč občutek na dlesnih in spremenjen okus. Pojavi se lahko tudi izguba obzobne kosti, ki je lahko povezana tako s parodontalno boleznijo kot tudi z osteoporozo.

Kako skrbeti za dobro ustno higieno

Zobozdravniki priporočamo uporabo mehkih zobnih ščetk s čim več ščetinami. Več je ščetin, tanjše so, zato lažje dosežejo kritična mesta ob robu dlesni ter tako dobro odstranijo bakterijski biofilm, ki povzroči vnetje dlesni.

Poleg ščetke je treba uporabljati še zobne nitke ali medzobne ščetke, saj medzobnih prostorov ščetine vseeno ne dosežejo.

Pomembno je, da z zobno nitko natančno očistimo oba zoba, ki sta v kontaktu. Pri medzobni ščetki moramo paziti na velikost, da v celoti zapolni medzobni prostor, brez prevelike sile in bolečine, saj bo le tako lahko ustrezno očistila oba zoba v kontaktu.

Skrb za ustno zdravje in dobra higiena sta pomembni pri vseh ljudeh. Ženske pa moramo biti posebej pozorne tudi v določenih obdobjih, ko se pojavi hormonsko nihanje, in takrat še dodatno skrbeti za ustno higieno in redne obiske pri svojem zobozdravniku.

Z dobro ustno higieno in rednimi obiski pri zobozdravniku lahko poskrbimo za zdrave zobe in dlesni ter tako tudi za dobro sistemsko zdravje.

Živa Tatalović, dr. dent. med.

Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?