Pitje vode je zdrava navada!

6. 6. 2017 | Vir: liza.aktivni.si
Deli
Pitje vode je zdrava navada! (foto: shutterstock)
shutterstock

Pitje vode je ena izmed najbolj zdravih navad, ki jih lahko razvijemo.

Popijete premalo vode, in to veste, a vam čez dan enostavno ne uspe popiti tistih nekaj več kozarcev? Naši nasveti vam bodo olajšali izziv!

Zakaj je treba piti vodo?

Pitje vode ohranja ravnotežje telesnih tekočin. Naši možgani komunicirajo z ledvicami in jim 'naročijo', koliko vode je treba izločiti kot urin in koliko vode je treba zadržati kot rezervo. Ko so naše rezerve nizke, možgani v telesu sprožijo mehanizem za žejo. Hrana z večjo vsebnostjo vode je obilna, njen večji volumen pa zahteva več žvečenja in tako se v telo absorbira počasneje, kar nam da občutek sitosti. Voda zato pomaga nadzorovati kalorije. Tudi videz kože je odvisen od količine vode, ki jo vnesemo v telo. Vaša koža vsebuje veliko vode in deluje kot zaščitna pregrada pri preprečevanju izgub odvečne tekočine. Voda prav tako pomaga ledvicam. Če kronično pijemo premalo tekočin, smo izpostavljeni večji nevarnosti za ledvične kamne, še posebej v toplih mesecih. Voda pomaga ohraniti normalne črevesne funkcije. Ustrezna hidratacija poskrbi za normalno delovanje prebavnega trakta in preprečuje zaprtje.

4 nasveti za povečanje vnosa tekočin:

1. Ob kavi pijte vodo: Če ste med tistimi, ki radi pijete kavo, zraven vsakič spijte kozarec vode. V lokalih ob kavi večkrat dobite kozarec vode, ki ga nikar ne odklonite. Ne da bi bili na to posebej pozorni, se lahko ob priljubljenem napitku še osvežite in naredite nekaj dobrega za svoje zdravje.

2. Jejte še več sadja in zelenjave: Njihova visoka vsebnost vode bo še pripomogla k vaši hidrataciji. Približno 20 % tekočin zaužijemo prek hrane. Namesto vode lahko uživate sadje, ki vsebuje veliko vode. Najboljša je lubenica, ki naj bi bila celo v več kot 90 % sestavljena iz vode. Med zelenjavo, bogato z vodo, pa so v ospredju kumare in paradižnik.

3. Steklenico z vodo imejte vedno pri sebi, tako v avtu, pisarni kot v torbi.

4. Vodo zamenjajte z osvežilnimi napitki: Tisti, ki ne marate okusa vode, lahko namesto vode pripravite druge napitke. Najboljša izbira so čaji. Izberete lahko sadne ali zeliščne ter jih pijete vroče ali ohlajene. Tekočina bo tako dobila okus in vam bo zato bolj pri srcu kot navadna voda. Pri pripravi tovrstnih napitkov pa je seveda pomembno, da jih ne sladkate.

Med jedjo ne pijte vode!

Vode naj ne bi pili pol ure pred obrokom in s prvim kozarcem po obroku bi morali počakali vsaj eno uro. Če jed po grlu brez nje ne gre, jo pijte v res majhnih požirkih. Preveč tekočine v želodcu razredči prebavne kisline in sokove, s čimer ovirate pravilno razgradnjo živil.

Novo na Metroplay: Pogumna Slovenka, ki je sledila svojim sanjam in preplula ocean | Mastercard® podkast navdiha z Borutom Pahorjem