Vneto žrelo ali grlo lahko spremlja neprijeten občutek, ki ni vedno posledica prehladnega obolenja.
Vnetje samo po sebi ni bolezen, temveč je reakcija tkiva na poškodbo od zunaj ali znotraj, kot so poškodbe ali infekcijska vnetja s klicami. Namen reakcije je preprečiti poškodbo oziroma odpraviti že nastalo škodo.
Zaradi tega se pojavljajo značilni simptomi vnetja:
- rdečina,
- oteklina,
- toplota,
- bolečina in
- omejeno gibanje oziroma manjša zmožnost delovanja.
Vneto žrelo ali grlo lahko spremlja neprijeten občutek, ki pa ni vedno posledica prehladnega obolenja. Bolečine, ki se pojavljajo pri oteklinah sluznice, lahko povzročijo tudi vnetja sluznice v ustni votlini, kot so npr. vnetja dlesni.
Za zdravljenje bolečin v grlu in drugih bolečih vnetnih procesov je na voljo veliko zdravil, ki učinkujejo večinoma dezinfekcijsko ali blažijo bolečine, uporabljajo pa se tudi antibiotiki.
Iz domače lekarne
Doma lahko pripravite mlačno slano vodo, ki jo grgrate večkrat na dan. Ker vnetje običajno spremlja oteklina, bo sol pomagala zmanjšati oteklino in odpravila nekatere simptome. Sol hkrati preprečuje tudi razmnoževanje nekaterih bakterij. Vendar pa z grgranjem ne boste odpravili vzroka vnetja, le ublažili boste bolečino.
Bolečino lajša tudi limona oz. grgranje limonine vode (v nekaj vode zmešajte limonin sok). Pomaga tudi limonina lupinica. Slednja namreč vsebuje esencialna olja, ki pospešuje pretok limfne tekočine in tako zmanjšajo vnetje.
Pripravite lahko tudi čebulni čaj. V vodi zavrite nekaj olupkov čebule, odcedite, dodajte limonin sok in pijte večkrat na dan.
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?