Za jutranje težave ni kriv samo alkohol, ampak tudi obilna hrana in premalo spanja, še zlasti če tega niste vajeni. Kaj lahko storite, da čim prej spet pridete v staro formo?
1 Voda pred spanjem
Še preden se odpravite spat, popijte velik kozarec vode. Pomaga tudi, če pred spanjem vzamete magnezijevo tableto in tako poskrbite za ravnovesje mineralnih snovi v telesu. Alkohol spodbudi izločanje vode in s tem tudi mineralnih snovi iz telesa. Sočasno uživanje izdelkov s kalcijem in magnezijem ni smiselno, saj se ti mineralni snovi pri absorpciji v telesu medsebojno ovirata.
2 Veliko počitka
Ostanite v postelji in si privoščite čim več počitka. Spanje je najprijetnejši način, da premostite čas, ki ga telo potrebuje, da predela vso hrano in alkohol.
3 Osvežujoča prha
Prha zagotovo ne bo popolnoma pregnala mačka, vas bo pa osvežila. Izmenično prhanje s hladno in toplo vodo pospeši krvni obtok in s tem presnovo ter izločanje strupov iz telesa.
4 Preprečite dehidracijo
Čeprav bi zjutraj dali vse za skodelico kave, raje spijte velik kozarec vode ali soka. Prav tako se izogibajte pravemu čaju in pijačam s kofeinom, saj pospešujejo izločanje vode, te pa vam po prekrokani noči že tako ali tako primanjkuje. Predvsem pijte veliko navadne ali mineralne vode.
5 Vitamini
Vitamin C in vitamin B6 sta učinkovita pomočnika pri razstrupljanju telesa. Pijte veliko pomarančnega soka, vode z limoninim sokom ali pa multivitaminske napitke. Če vas muči kislina v želodcu, raje vzemite dvojni odmerek C-vitamina v tabletah.
6 Zajtrk
Čeprav ne boste čutili prave lakote, čim prej nekaj pojejte, za začetek vsaj rezino polnovrednega opečenca, nekaj krekerjev ali slanih palčk. Jajca so idealni zajtrk za vračanje energije in presnovo alkohola. Najbolj učinkovito je sveže surovo jajce, če vam ga seveda uspe pogoltniti, lahko pa ga zmešate s pomarančnim sokom. Dobre alternative, da telo okrepite z beljakovinami, so črn kruh, sir, malce sadja in jogurt.
7 Gibanje in zrak
Ko se počutite nekoliko bolje, se čim prej odpravite ven. Sprehod in nekaj telovadnih vaj na svežem zimskem zraku bodo telo oskrbeli s kisikom in zbistrili glavo.
8 Zeleni čaj
Zeleni čaj, ki vsebuje antioksidante, je tradicionalno zdravilo zoper mačka po vsem svetu. Čez dan spijte vsaj tri skodelice sveže pripravljenega čaja.
9 Naravna zdravila
Ingver in kumina sta starodavni zdravili za želodčne težave. Pomirjata razdražen želodec, hkrati pa telesu hitro povrneta energijo. Preprosto ju dodajte zelenemu čaju.
10 Hrana za energijo
Riž in testenine so lahko prebavljive, hkrati pa nahranijo mišice in telo oskrbijo z energijo. Izogibajte se težkim in mastnim omakam, dovolj bo le lahka paradižnikova omaka z zelišči. Tudi banane, bogate s kalijem, so blagodejna in krepčilna hrana pri premagovanju mačka.
11 Paradižnikov sok
Nekateri prisegajo na preganjanje mačka z znamenitim paradižnikovim koktajlom bloody mary. Pripravite ga tako, da v visok kozarec daste nekaj kock ledu, prilijete približno 200 ml paradižnikovega soka in 4 cl vodke ter po okusu začinite s soljo, poprom, limoninim sokom, tabaskom in worchestersko omako.
Premešate in postrežete s steblom zelene. Če ste med zabavo popili veliko alkohola, je najbolje, da vodko kar izpustite – ta koktajl se imenuje virgin mary in je prav tako učinkovit.
12 Krožnik juhe
Dobra stara goveja ali kokošja juha je idealno zdravilo za vsakega mačka, saj vsebuje proteine, sol in vodo. Odlična je tudi zelenjavna juha z zeljem in korenjem, ki bo pomirila in okrepila utrujen želodec.
iz Lise
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?