Ko pritiska vročina, še toliko raje nastavljamo svoje telo sončnim žarkom in si grejemo kosti, saj bo prehitro spet zima. Včasih pa pozabljamo, da je koža naš največji organ in da je vsaj delček vedno izpostavljen sončnim žarkom.
Katere nasvete je pametno upoštevati, kateri pa so le modne muhe, je prijazno razložil primarij Boris Kralj, dr. med., specialist dermatolog in flebolog.
Kaj je obvezno narediti za kožo poleti?
Koža poleti potrebuje dovolj nanosa krem, ki jo ščitijo pred izsušitvijo, jo mastijo, ščitijo pred škodljivimi vplivi sonca. Pri vnosu hrane moramo skrbeti za dovolj vitaminov in mineralov, kar zagotovimo s sadjem in zelenjavo, tudi dovolj tekočine je treba vnesti, da preprečimo posledice na koži.
Gotovo pa lahko kaj naredimo tudi sami, brez pomoči farmacevtov.
Vsekakor bo najbolje, da kar sami poiščemo kremo, ki ustreza našemu tipu kože, saj se tudi najbolje poznamo. Lahko je suha, mastna, aknasta, nečista, luščeča, občutljiva, svetla, temna ... Na voljo je ogromno mazil, ki so preverjena in testirana, zato ni nobene bojazni, da bi nase dajali kaj čudnega. Tudi s pomočjo vzorčkov lahko izberemo pravo kremo zase, torej takšno, da po navodilih in po preizkusu ustreza.
Ste specialist za vene, ki so poleti na udaru. Kaj pa sonce, vročina in krčne žile?
Ljudje, ki imajo težave z venskim ožiljem, imajo poleti večinoma kar precej problemov: že sama vročina poslabša stanje, noge jim otekajo, imajo več krčev, pogostejša so vnetja.
In kaj jim svetujete?
Veliko hoje v hladnih obdobjih dneva, v najhujši vročini počitek z rahlo dvignjenimi nogami in v hladno vodo namočene brisače, ovite okoli nog. Plavanje je zelo dobro - prvič, voda je primerno hladna, in drugič, vsako gibanje pripomore pri težavah s krčnimi žilami. Vsekakor pa naj ljudje z venskim ulkusom - torej razjedo - ne hodijo v morje, ker se stanje večinoma poslabša, razjede se razširijo in pogosto tudi okužijo.
Ali novodobna zapoved, da je bolje sploh ne iti na sonce, res drži kot pribita?
Seveda brez sonca ne gre. Saj vendarle moramo po opravkih ali vsaj na sprehod! Kot za vse stvari tudi tukaj velja - po pameti. Sončenje ob 12. uri res ni potrebno, zakaj bi tvegali opekline, pa tudi, zakaj bi se igrali in tvegali razvoj kožnega raka. Torej: na plažo ob primerni uri, ki jo vsi poznamo, z zaščito, ki je potrebna na obarvanost in tip kože.
Verjetno imate obilo dela prav po počitnicah. S kakšnimi težavami pridejo ljudje po pomoč?
Po poletju opažamo ogromno ljudi, ki so preboleli sončne opekline, veliko jih je z obarvanji - pigmentacijami na obrazu, veliko jih ima izsušeno, pordelo in vneto kožo.
Ste bili kdaj priča kateri izmed eksotičnih bolezni, ki so jo pacienti prinesli z dopusta?
Bolezni, ki jih lahko prinesemo z dopusta, pa nanje ne računamo, so garje, ki niso tako redke, različni zajedavci v podkožju, na primer iz tropskih predelov, in seveda klasične posledice na koži po pikih agresivnih insektov, meduz ...
Boris Kralj svetuje
Dopust naj bo namenjen uživanju, naj bo sprostitev, zato je treba narediti vse, da nam ga ne pokvari nekaj, kar spada zraven: sonce. Sonce je eden izmed spremljajočih dejavnikov, na katerega moramo računati, vendar nam zaradi tega ni treba trpeti, sploh pa ne bi bilo dobro, da bi se zaradi posledic tega dopusta spominjali po slabem.
Za revijo Story pripravila Ana Marija Mitić, fotografije Primož Predalič
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?