Evropski teden boja proti melanomu - letos posvečen moškim 50+

11. 5. 2015
Deli
Evropski teden boja proti melanomu - letos posvečen moškim 50+ (foto: Shutterstock.com)
Shutterstock.com

V tednu od 11. do 17. maja bomo v Sloveniji obeležili Evropski teden boja proti melanomu. Letos bo posvečen moškim po 50. letu starosti.

Misli pozitivno, deluj preventivno!

Evropski teden boja proti melanomu, projekt, ki poteka pod pokroviteljstvom EADV (European Academy od Dermatology and Venerology) in v organizaciji Združenja slovenskih dermatovenerologov, obeležujemo že 8. leto. 

Javnozdravstveni projekt je namenjen preventivnemu osveščanju širše javnosti o pomenu samopregledovanja kože za zgodnje odkrivanje kožnega raka - melanoma in nevarnostih izpostavljanja sončnim UV-žarkom. Teden boja proti melanomu je letos posvečen predvsem moškim nad 50. letom starosti, ki spadajo med tvegane skupine. 

Združenje slovenskih dermatovenerologov v okviru Tedna boja proti melanomu pripravilo možnost pregleda kože in kožnih znamenj.

Zakaj moški 50+?

Strokovnjaki ugotavljajo, da so ženske o melanomu in dejavnikih tveganja na splošno obveščene precej bolje kot moški in se tudi prej ter pogosteje odločajo za pregled kože. Zato ženskam sporočajo, da je njihova spodbuda izjemnega pomena pri pravočasnem odkrivanju melanoma. Družinski člani naj spodbujajo drug drugega k samopregledovanju in obisku dermatologa.

Melanom je tretja najpogostejša oblika kožnega raka in je na prvem mestu po stopnji umrljivosti med kožnimi raki, saj lahko se hitro razširi v sosednja tkiva in različne organe. Skupine z večjim tveganjem za razvoj melanoma so ljudje svetlejše polti in las, s pegami in velikim številom znamenj, osebe ki so v družini že imeli primer melanoma, so bolj izpostavljene soncu ali so bili od sonca opečeni. S starostjo se pojavnost melanoma, kot tudi vseh rakov povečuje, moški pa so še posebej ogroženi, ker svoji koži ne posvečajo dovolj pozornosti in redkeje obiščejo dermatologa.

Preventiva je ključnega pomena, a moški so ravno zaradi pogosto pomanjkljive zaščite in slabše osveščenosti še posebej ogroženi. Ni namreč dovolj, da se zaščitimo pred soncem med dopustom in na plaži. Na zaščito s kremo ali pokrivalom, predvsem pa izogibanje izpostavljenosti soncu sredi dneva, moramo misliti skozi celo leto in pri vseh aktivnostih na prostem. Moški si zaradi rekreacije, opravil okrog hiše in ostalih aktivnosti na prostem, kjer so brez ustrezne zaščite povečajo tveganje za nastanek melanoma.

Vsako leto več kot dvema milijonoma svetovnega prebivalstva diagnosticirajo kožni rak. Glede na poročilo organizacije Združenih narodov pa se bo ta stalno naraščajoča številka med letoma 2000 in 2015 še podvojila v državah, kjer je večina prebivalstva belopolta.

Obenem je melanom ena redkih rakavih obolenj, ki ga zaradi svoje pojavnosti na koži lahko dejansko opazimo in pravočasno ukrepamo. Zato je ključno, da si sami redno pregledujemo kožo in smo pozorni na nova znamenja in sumljive spremembe pri obstoječih glede oblike, barve in rasti.

O metodi samopregledovanja in znakih melanoma preberite v člankih Samopregledovanje z metodo ABCDE in Kožni rak.

Za več informacij obiščite strani www.euromelanoma.org in www.melanoma-day.com.

Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?