Težave z zatekanjem nog

18. 6. 2014
Deli
Težave z zatekanjem nog (foto: Shutterstock.com)
Shutterstock.com

Poletje je letni čas, ko mnogim otečejo roke in noge, včasih pa tudi obraz. Veliko ljudem pa otečejo tudi sklepi, zato so ti neokretni in boleči.

Noge v predelu gležnjev največkrat otečejo zaradi povišanega krvnega tlaka, popuščanja venskih zaklopk in nabiranja tekočine v tem predelu. Rešitev za povišan krvni tlak je gibanje in hladno polivanje nog.

Otečenost je prav tako velikokrat težava ljudi, ki v službi sedijo. Na to bodite pozorni, saj je lahko znak, da imate tudi kakšne druge zdravstvene težave, kot so na primer nenormalno delovanje ščitnice, srca, prostate, ledvic, jeter in izločanje urina.

Otečenost nog je lahko tudi posledica jemanja zdravil, kot so antidepresivi, kontracepcija in steroidi. Tudi ljudje, ki imajo povišan krvni tlak in jemljejo tablete za znižanje tega, imajo lahko otečene noge.

Težave z zatekanjem lahko povzroči še prekomerna telesna teža, saj sta srce in venska cirkulacija preobremenjena.

Zadrževanje tekočine

Da je govora o resnih težavah, boste vedeli, če vam gleženj ne splahni, ko je konec vročine. Takrat obvezno obiščite zdravnika. Če pa je govora o normalnem zatekanju nog, ki ni povezano z nobenim bolezenskim stanjem, jejte manj slane hrane in redno vadite.

Dobro je, da vsak dan dvignete noge v zrak in jih držite tako 10 minut.

Lahko pa naredite vaje za boljšo prekrvavitev in masirate spodnji del noge. V lekarni lahko kupite zeliščne pripravke, ki vam bodo pomagali pri odpravljanju zatečenosti.

Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?