Ste kdaj doživeli, da vam je srce nenadoma začelo neenakomerno in pospešeno biti, pa čeprav ste mirovali ali ležali?
Srce udari od 60- do 70-krat na minuto, če denimo ležimo na kavču in beremo. Če se naprezamo, se jezimo ali pa se zaljubimo, srce pospeši črpanje. Naš notranji metronom namreč 'avtomatično' upravlja vegetativni živčni sistem in ga bliskovito hitro prilagodi novi zahtevi.
Če pa občutno zaide iz običajnega takta, je potrebna nekoliko večja pozornost.
Kaj pomeni, če srce pospešeno bije tudi ko mirujete?
Če so takšne težave kratkotrajne in ne motijo, ni vzroka za preplah. Težave pri sicer zdravem srcu ne ogrožajo življenja - če torej srce deluje enakomerno in težava traja le kratek čas.
Nekaj drugega je atrijska fibrilacija. Gre za motnjo ritma srca, ki se pokaže kot migotanje preddvorov, ki jih povzroča visok krvni tlak in druga stanja ter bolezni, ki povečujejo srčne preddvore (npr. nekatere srčne hibe). Pri atrijski fibrilaciji srce udari do 150-krat na minuto, bistvena razlika pa je ta, da bije neenakomerno in da napad lahko traja tudi nekaj ur.
To obliko nepravilnega in večinoma pospešenega srčnega utripa je treba začeti zdraviti takoj. Težava sicer ne ogrozi življenja takoj, dolgoročno pa precej poveča tveganje za kap in omaganje srca.
Zdravnik lahko motnje srčnega utripa z EKG zazna le med migotanjem preddvorov, zato boste napravo nosili 24 ur. Glede na vzrok bolezni se ta zdravi z električnimi impulzi, posegom s katetrom ali pa zaviralci koagulacije krvi.