Najpogostejši miti o prehladih

30. 11. 2014
Deli
Najpogostejši miti o prehladih

... in kaj zares pomaga pri kašljanju in nahodu.

Čeprav prehladna obolenja niso prav nič redka, je vedenje o njih precej skromno. Hkrati pa je razširjenih veliko zmot. Zdravnika je nujno obiskati šele, ko imate močno povišano temperaturo, kar bi lahko pomenilo simptom prave gripe.

Prehladni virusi so vse bolj agresivni

Ne drži. Tipični prehladni virusi obstajajo že od nekdaj. Za prehladom zbolimo zaradi oslabljenega imunskega sistema, ki se ne more več upirati množici virusov.

Rabljeni robčki so nalezljivi

Absolutno drži. Že uporabljeni robček je pravo leglo virusov. Vendar pa se zaradi njih ne boste nalezli še drugič.

Ko primete rabljeni robček, pristanejo virusi na vaših rokah. Od tam potujejo direktno do druge osebe ali pa jih 'pustite' na kljukah vrat in predmetov. Virusi lahko tam vztrajajo tudi po nekaj ur.

Če ste prehlajeni, vedno uporabljajte papirnate robčke in jih po vsaki uporabi takoj zavrzite.

Če je mrzlo, hitreje zbolimo

Drži le pogojno. Zaradi mraza ne zbolimo. Pozimi hitreje zbolimo, ker se krvne žile ob mrazu skrčijo in so zato slabše prekrvavljene. Tako v nos ali grlo, ki sta glavni poti za viruse, prispe manj obrambnih celic. Virusi lahko lažje prodrejo in se razmnožijo v telesu.

Savna pospeši proces zdravljenja

Ne drži. Če ste že prehlajeni, ne smete v savno. Izmenjava toplega in hladnega obremeni krvni obtok in bolj pospeši razmnoževanje povzročiteljev bolezni kot pa obrambnih snovi. Izjema so redni obiskovalci savne, a še ti le v prvi fazi prehladnega obolenja.

Savna pa je tabu ob povišani telesni temperaturi. Če ste bolni, se morate odpovedati tudi športu, saj telo potrebuje predvsem počitek.

Preparati s C-vitamini ščitijo pred prehladom

Ne drži. Ne obstaja nobena študija, ki bi dokazovala, da dodatni odmerki C-vitamina ščitijo pred prehladom. Škoditi sicer tudi ne more, saj telo prevelike količine tega vitamina izloča z urinom. Strokovnjaki pa se strinjajo, da je vitaminsko bogata hrana z veliko svežega sadja in zelenjave pomembna za dobro delujoč imunski sistem.

Če ste že prehlajeni, si lahko trajanje prehlada nekoliko skrajšate z dodatki cinka, saj ta mineral pomaga obrambnim celicam pri uničenju virusov.

Rastlinske snovi ustavijo prehlad

Izvlečki kapske pelargonije lahko uničijo viruse in bakterije.

Drži. Toda le če rastlinske izvlečke zaužijete že ob prvem praskanju v grlu. Študije recimo dokazujejo, da lahko izvlečki kapske pelargonije zaustavijo razmnoževanje tako virusov kot tudi bakterij.

Imunski sistem podpira tudi konjska griva. Izvlečki evkaliptovega olja preprečijo, da bi se iz nahoda razvilo kronično vnetje obnosne votline.

Pripomočki za boljše počutje

Inhalatorji:

Inhalacije z vodno paro in eteričnimi olji raztapljajo gosto sluz in pospešijo zdravljenje.

Več: Eterična olja v času prehladov

Nosna prha:

Izpiranje z izotonično solno raztopino čisti sluznico in prepreči tudi nahod.

Infrardeča svetilka:

Globoko prodirajoča topla svetloba pospeši prekrvitev. Zdravilna so tudi obsevanja z njo, recimo pri vnetjih obnosne votline.

Iz revija Lisa

Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?