Ni nujno, da vedno pomagajo le visoki odmerki tablet. Pogosto so dovolj tudi naravna sredstva z vrta in trgovinic z zdravo prehrano, kot so sadje, zelenjava in zelišča. Treba je le vedeti, kako jih pravilno sestavimo. Izdajamo vam, katera domača zdravila resnično pomagajo pri blažitvi določenih težav in kako lahko s pravilnim kombiniranjem še povečamo učinke naravne medicine.
Banana
Kdor ima suho kožo, naj si od časa do časa privošči obrazno masko. Naredite jo iz pretlačene banane in štirih žlic skute ali pa z razredčenim sokom aloe vere.
Pomaranča
Če imate drisko, dobro zmešajte sok petih pomaranč in šestih čajnih žličk kuhinjske soli. Dolijte vodo in popijte.
Regrat
Kogar mučijo žolčni kamni, mora večkrat dnevno vzeti eno jedilno žlico regratovega soka in pred spanjem popiti kozarec mleka.
Artičoke
Pri zamaščenih jetrih pomaga čaj iz artičokinih listov, regrata (posušeni listi in korenina) in mete.
Žajbelj
Če vam krvavijo dlesni, pomaga dnevno izpiranje: skodelica vode zmešajte z dvema žličkama žajbljevega čaja in polovico žličke morske soli.
Nageljnove žbice
Zobobol boste ublažili, če boste poleg bolečega zoba zgrizli nageljnovo žbico oz. klinček. Alternativa: malce olja nageljnovih žbic.
Komarček
Proti napenjanju najbolje pomaga skodelica čaja iz mešanice komarčka, kumine in janeža.
Trnulja
Zgago boste omilili s čajem iz trnulje ali ingverja. Po preobilnem obroku je bolje, da spijete redkvičin ali zeljni sok.
Meta
Proti slabosti pomagajo čajne žličke črnega čaja, mlačnega metinega čaja ali tudi pomešana kokakola (brez ogljikove kisline).
Kamilice
Pri trebušnih bolečinah naj bi pili kamilični oz. komarčkov čaj, pomaga pa tudi, če si prek dneva porazdelite liter pinjenca.
Krompir
Bolečine v hrbtu lahko zdravite z vročim krompirjem, ki ga zavijete v brisačo. Pomagajo tudi vroče kopeli s sivko, senenim drobirjem ali smrekovimi iglicami.
Grah
Udarnine in pretegnjene mišice 30 do 45 minut hladite z zavitkom zamrznjenega graha ali kock ledu. Noga imejte dvignjeno.
Arnika
Pri razbolelih mišicah priporočajo, da vtrete malce olja (na primer olje arnike, oljčno ali mandljevo olje). Za nadaljnje sproščanje pozneje naredite oblogo iz kisa.
Oljčno olje
Pri naglavnih ušeh v lase vtrite polovico skodelice oljčnega olja, ki ste mu dodali nekaj kapljic rožmarinovega ali sivkinega olja in vse skupaj izperite z raztopino kisa (2 %).
Ingver
Proti migreni pomaga tretjina žličke mletega ingverja, ki ga raztopimo v kozarcu vode, trikrat dnevno pa popijemo še svež zelenjavni sok.
Lanena semena
Bolečine v čelni votlini lahko ublažite z lanenimi semeni. Iz 500 gramov lanenih semen naredite kašo, jo zavrite v malce vode in jo nato zavijte v blago.
Česen
Če zbolite za gripo, dnevno pojejte dva olupljena surova stroka česna in pijte čaj iz bezgovih cvetov, ki ga aromatizirate z medom in limono.
Kis
Znižuje vročino: nogavice navlažite z mlačno okisano vodo (sadni ali vinski kis) in jih nosite približno eno uro.
Nepozebnik
Vročinske mehurčke popivnajte z nepozebnikovo tinkturo ali pa tinkturo ameriškega slamnika. Pri bolečinah jih hladite z ledom.
Smrekove iglice
Proti visokemu pritisku pomagajo kopeli z esenco smrekovih iglic ali pa hoja po vodi (kad, napolnjena z mrzlo vodo).
Rožmarin
Pri nizkem krvnem pritisku spite z dvignjenim vzglavjem, podplate pa natrite z nekaj kapljicami rožmarinovega olja.
Melisa
Menstrualne težave lahko ublažite s krožno masažo trebuha z melisinim oljem in toplim termoforjem na hrbtu.
Evkaliptus
Pri vnetju mehurja na blago kanite nekaj kapljic olja, blago položite na trebuh in čezenj položite nekaj toplega.
Čajevec
Olje previdno nakapajte na bradavice – ali pa nanje prek noči položite rezine česna.
Peteršilj
Zadah iz ust boste odpravili, če boste večkrat dnevno prežvečili malo peteršilja (alternativno lahko tudi semena koprca, komarčka, janeža).
S peteršiljem lahko zdravite tudi mastno kožo. Šopek peteršilja poparite s pol litra vroče vode, pustite stati 60 minut in si nato z vodo umijte obraz. Po potrebi ponovite.
Limona
Glavobol boste odpravili z ekspresno kavo, v katero ste kanili nekaj kapljic limoninega soka. Za odpravo solznih vrečic pomaga maska iz dveh žlic skute, malce limone in medu. Mastni lasje bodo bolj suhi, če boste v šampon kanili 20 do 30 kapljic olja čajevca in jih spravil z vodo, ki ste ji dodali malce limonovega soka.
Čebula
Vbode insektov – če je seveda želo odstranjeno – lahko razkužite s sokom čebule ali pa z zmečkanim bršljanom.
Kurja očesa naj bi več noči imeli obložena z rezinami čebule in z nekaj limonovega soka. Vse skupaj pa naj bi prekrili z obližem. Pri bolečinah v ušesih kocke čebule približno 5 minut dušite v vodi in jih nato kot obvezo položite na uho.
Novo na Metroplay: "Prehransko okolje, v katerem danes živimo, je zelo nenaklonjeno temu, da smo zdravi"