Pazite se klopov!

18. 5. 2013
Deli
Pazite se klopov! (foto: Shutterstock.com)
Shutterstock.com

Klopni meningoencefalitis (KME) je namreč resno obolenje, ki lahko pusti trajne posledice ali pa se konča celo s smrtjo. Cepljenje je edina učinkovita zaščita, vendar za to poskrbite še pred začetkom toplejšega obdobja.

Klopni meningoencefalitis (KME) je resno obolenje osrednjega živčnega sistema, ki se najpogosteje prenaša z vbodom okuženega klopa, so sporočili z UKC-ja Ljubljana.

Okužba pa se lahko prenaša tudi s pitjem okuženega nepasteriziranega mleka, predvsem kozjega, ali mlečnih izdelkov.

Okužbe so pri nas najpogostejše v obdobju od pomladi do jeseni, Slovenija pa glede na obolevnost za KME-jem spada v sam vrh evropskih držav. A v Sloveniji je proti klopnemu meningoencefalitisu precepljenih le 12 odstotkov ljudi, čeprav Slovenija spada med endemična območja omenjene bolezni.

Faze bolezni

Prva faza bolezni se približno teden dni po vbodu klopa začne z vročino, ki jo navadno spremljajo slabo počutje, bolečine v mišicah in glavobol.

Pri večini bolnikov se po vmesnem izboljšanju, ki traja od nekaj dni pa do treh tednov, pojavi druga faza bolezni, ki jo spremljajo visoka temperatura, močan glavobol, lahko tudi tresenje, motnje zavesti in zbranosti, včasih lahko pride do ohromitve.

Približno odstotek ljudi umre.

Bolezen lahko pusti trajne posledice!

Med te spadajo močni glavoboli, vrtoglavice, pareze, ohromelost, motnje sluha, zmanjšana sposobnost koncentracije, depresija in motnje razpoloženja ter motnje v delovanju avtonomnega živčnega sistema, dolgotrajno je tudi okrevanje, ki zahteva hospitalizacijo.

Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?