Veliko jih prav zdaj s kašljem, nahodom in bolečinami v grlu leži kar v svoji postelji. Poletna gripa, točneje gripozni infekt, lahko hitro pokvari sončne dni. Ko je zelo hudo, se pojavita celo trganje po udih in povišana temperatura. Svetujemo, kako si lahko pomagate.
Zelo pomembno: okrepite imunski sistem
Vzroki za poletno gripo so, v nasprotju z zimsko, večinoma neškodljivi virusi, kot so na primer rino- ali enterovirusi, ki imunski sistem enostavno prelisičijo s prepihom, na soncu in zadrževanjem v klimatiziranih prostorih.
In to ima bolj daljnosežne posledice, kot je bilo do zdaj znano. Študija London School of Hygiene ant Tropical Medicine je pokazala povezavo med akutno infekcijo dihalnih poti in do štirikratnim povečanjem tveganja za infarkt in kap.
Najpomembnejša zaščita je torej močan imunski sistem, ki premaga povzročitelje bolezni in prepreči, da se ti usidrajo na sluznicah.
Zelo pomembno je tudi, da se izogibate ledeno mrzlim napitkom in ne plavate predolgo v mrzli vodi. Mraz namreč oslabi imunski sistem.
Izogibajte se prepihom in klimatiziranim prostorom, tudi če je še tako toplo. Sočne kopeli sicer aktivirajo naš imunski sitem, toda preveč sončenja hkrati tudi slabi obrambne mehanizme telesa.
Nežna pomoč, če vas kljub temu doleti
Pri pojavu prvih težav lahko povzročitelje bolezni zavrejo eterična olja melise. V študijah se je pokazalo, da so simptomi po treh dneh izginili pri skoraj 95 odstotkih pacientov.
Tudi če sonce še tako zapeljivo vabi, naj vsi oboleli poskrbijo za dovolj počitka in spanja! Bolj kot je izčrpano telo, toliko večja je tudi verjetnost, da se infekcija še poslabša.
Če je obolenje zelo trdovratno in se pojavi še povišana temperatura, vam bodo dobro deli hladni obkladki na mečih. Mrzle obloge poskrbijo za znižanje temperature, s postopnim ogrevanjem nastopi še njihov pomirjajoč učinek in nato še čudovit spanec.
Toplota dobro dene vneti sluznici
Grgranje toplega žajbljevega in kamiličnega čaja pomaga pri bolečinah grla in poleg tega deluje tudi protivnetno.
Če imate zamašen nos, pomagajo nosna izpiranja s slano morsko vodo, ki odplakne povzročitelje bolezni in omogoči, da spet svobodno zadihate. Tudi inhalacije z izvlečkom kamilic so prava blagodejnost za vneto sluznico.
Prave bombe vitamina C so hladen šipkov čaj, limonin sok ali sok črnega (ne rdečega!) ribeza. Pomagajo namreč krepiti obrambne mehanizme telesa, poleg tega pa nas še osvežijo.
Vse se vrti okoli obrambe - zakaj prav zdaj?
Dvajset odstotkov vseh prehladov nas doleti poleti. Večinoma smo zanje krivi predvsem sami. Drastična temperaturna nihanja med poletno vročino in klimatiziranimi prostori ter skoki v hladno vodo namreč oslabijo telo.
Učinek odprtega okna. Raziskave so pokazale, da v stresnih situacijah – se pravi tudi tik pred dopustom – najprej naraste število limoficitov in celic, ki so odgovorne za imunsko obrabo telesa. Ko obremenitev izgine, njihovo število začasno pade pod izhodiščno raven. Takrat nastopi priložnost za razširitev povzročiteljev bolezni.
Povzročitelji gripe imajo prav lahko delo tudi pri vožnji z avtom. Med vožnjo z odprtim oknom, streho in vključeno klimatsko napravo, ki je usmerjena direktno v vaš obraz, se poveča tveganje za obolelost.
Kako se lahko zaščitite?
Posebno občutljivi smo, kadar se znojimo! Zato je bolje, da se redno preoblačite in da ste oblečeni v lahkotnejša oblačila. Tudi tekanje v mokrih kopalkah ponuja veliko priložnosti za prehladne viruse.
Najbolj idealna prehrana v tem času je sveže sadje. Jabolka, grozdje, češnje in banane naj bi pregnale prav vsak prehlad. Druge jedi pa začinite z veliko svežega česna, timijana in žajblja.
Viruse na kljukah in telefonskih slušalkah lahko premagate le s higieno, zato si pogosteje umivajte roke!
Poletna gripa v družini? Izogibajte se neposrednim stikom, spite ločeno in ne uporabljajte istih brisač.
Preverite, kako dovzeten je vaš imunski sistem!
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?