S hrano proti raku!

7. 3. 2011
Deli
S hrano proti raku!

Hrana lahko precej pomaga pri boju z rakom na dojkah. Pazite, kaj jeste, in pomagajte svojemu telesu, da s pravimi jedmi premaga številne težave.

Ali obstaja hrana, ki nas lahko zaščiti pred rakom na dojkah? Vrsto let že potekajo raziskave, ki so potrdile, da določena hrana pomaga pri preventivi, medtem ko lahko nekatera živila bolezen le spodbujajo. Težava pa je v tem, da se številne raziskave med seboj izključujejo – ene nekaj hvalijo, medtem ko druge isto stvar grajajo.

Nova knjiga ugledne ameriške dietetičarke Meri Flin, ki se s podobnimi raziskavami ukvarja že 25 let, pa ponuja nova spoznanja, ki lahko pomagajo še zdravim ženskam in tudi tistim, ki so že zbolele za rakom na dojkah. Prehrana oziroma načrt diete temelji predvsem na izgubi teže, saj odvečni kilogrami povečajo tveganje za bolezen.

A Flinova poudarja, da so izgubljeni kilogrami le pol dobljene bitke, drugi del pa je zmanjšanje biomarkerjev raka – proteinov in drugih snovi v krvi, ki so zelo pomembni kazalci tveganja za raka na dojkah. Poglejmo, katero hrano priporoča ameriška strokovnjakinja.

Preprosta pravila diete – kaj je treba jesti

Ta dieta ne temelji na štetju kalorij, ampak na uživanju določenih količin hrane. Če upoštevate to dieto, boste v svoj organizem vnesli okoli 1.500 kcal. Torej izberite, kaj boste jedli.

Vsak dan naj bi jedli naslednja živila:

ŠKROB: 6–7 porcij, najboljša izbira so polnozrnate žitarice. Običajna porcija je kos kruha, kos pite, polovica peciva, 25 g testenin, 150 g krompirja ali 3 skodelice pokovke.

ZELENJAVA: naj bo vaša izbira ekološko pridelana zelenjava, najbolje, da jo pripravljate z olivnim oljem.

MAŠČOBE: 4–5 porcij na dan, tri naj bodo olivno olje. Običajna porcija je žlica olja, 2 žlici orehov, sončnična semena ali mandlji, žlica masla ali kikirikijevega masla, ¼ avokada, 100 g pečenih oliv, eno veliko jajce.

SADJE: 3 porcije na dan. Običajna porcija je 1 jabolko, 4 marelice, pol banane, 13 višenj, 17 jagod grozdja, lahko tudi en kivi, nektarina, pomaranča, breskev, 2 slivi, 3 suhe slive ali 2 žlici rozin.

MLEČNI IZDELKI: lahko pojeste dve porciji na dan – 250 ml posnetega mleka, 25 g trdega sira, 100 g svežega sira ali 125 ml jogurta.

MESO: jejte ga v manjših količinah in nikar ga ne pojejte več kot 340 g na teden (sem spadajo tudi ribe in drugi morski sadeži). Enkrat na mesec si lahko privoščite 170 g govedine, svinjine ali jagnjetine.

Uživajte manj rdečega mesa in mastnih rib

Zmanjšan vnos alkohola ter zdrava in uravnotežena prehrana veliko pripomoreta k zmanjšanju možnosti za nastanek raka na dojkah.

Zdravnica Flinova svetuje, da se izogibajte uživanju mesa in morskih sadežev predvsem prva dva tedna diete, ker nimajo enakih antikarcinogenih sestavin kot preostala hrana. Po njenem bi bila idealna dieta vegetarijanska, ker bi lahko bila vsaka kalorija, ki jo pridobimo iz mesa, v hrani, ki bi se drugače borila z boleznijo.

MESO: čeprav se ga ni treba popolnoma izogibati, lahko meso uniči učinek diete, saj vsebuje aminokisline, ki stimulirajo inzulin, visoko raven inzulina pa povezujejo z nastankom raka na dojkah. Aminokisline se lahko spremenijo tudi v homocistein, snov, ki je povezana z vnetji. Več zelenjave in sadja ter manj mesa – tako močno zmanjšate možnost za raka na dojkah. Zlasti bi se morali izogibati suhim mesnim izdelkom in salamam, ki vsebujejo kancerogene sodine nitrate.

MASTNE RIBE: Flinova tudi ne priporoča prevelikega uživanja mastnih rib. Raziskave so menda pokazale, da večje količine maščobnih kislin omega 3 ne vplivajo na naše zdravje niti nas ne varujejo pred boleznimi. Izogibajte se tudi margarini in sončničnemu olju.

Vaš prehranjevalni načrt

Primer zdravega jedilnika

ZAJTRK (okoli 400 kcal)
2 porciji škroba
1–2 porciji masti (na primer oreški ali kikirikijevo maslo)
porcija sadja
Po želji: ena ali dve porciji mlečnih izdelkov in neomejena količina zelenjave

KOSILO: (500–600 kcal)
2 porciji škroba ali fižola
2 porciji zelenjave
1–2 žlici ekstra deviškega oljčnega olja
1–2 porciji sadja
Po želji: sir, jajca, namesto olivnega olja lahko nekaj oreščkov, meso

VEČERJA
3–4 porcije škroba ali fižola
2 porciji zelenjave
1–2 žlici ekstra deviškega oljčnega olja
porcija sadja
Po želji: sir, meso

iz Lise

Novo na Metroplay: "Prehransko okolje, v katerem danes živimo, je zelo nenaklonjeno temu, da smo zdravi"