Sproščanje ne poskrbi le za več veselja do življenja, temveč krepi tudi naše telesne funkcije. Poiščite ustrezno metodo iskanja miru zase in si po naravni poti načrpajte novih moči.
Kronični glavobol
Napetostni glavobol in migrena sta lahko zelo nadležna. Oba pojava dobro preprečujejo sprostitvene vaje, ki predvsem tudi blažijo akutne primere! Prva izbira: progresivno sproščanje mišic.
Joga s telesnimi in duhovnimi vajami spodbuja notranjo mirnost. Avtogeni trening lahko s samohipnozo pripomore h globlji telesni sprostitvi in dobremu počutju.
Razdražen želodec
Želodec je prvi organ, ki se oglasi, kadar sta telo in duša preobremenjena. Pomaga sprememba prehranskih navad. Za razbremenitev in povrnitev moči priporočajo presno hrano.
Qigong
Naravno zdravilstvoMotnje spanja
Ženskam se zaradi obremenitev doma in v službi pogosto ne uspe 'odklopiti' niti ponoči. Poskusite z meditacijo, ki pomirja utrip srca, dihanje in duha. Pomaga tudi redno ukvarjanje z vzdržljivostnimi športi, ki odpravljajo stres in spodbujajo globok, sprostitven spanec.
Fitoterapija: baldrijan pomirja telo in živčni sistem. En gram baldrijana prelijte z 250 ml vrele vode in pustite stati približno 5 minut. Pijte zvečer.
Učinki antistresnega življenja na telo
Možgani
Počitek zmanjšuje izločanje kortizola ter krepi spomin in zaznavo.
Zobje
Uravnoteženi ljudje ponoči skoraj ne škrtajo z zobmi.
Srce & krvni obtok
Sprostitvene vaje lahko dokazano znižujejo krvni pritisk in s tem tudi tveganje za infarkt.
Ledvica
Nadledvični žlezi delujeta bolje, če ste manj izpostavljeni stresu – takrat izločata manj stresnega hormona adrenalina, ki zvišuje krvni pritisk in vrednosti sladkorja v krvi.
Črevesje
Prek povezave z vegetativnim živčnim sistemom sta želodec in črevesje manj dovzetna za razdraženje. Hrana za živce, kot so na primer razni probiotični jogurti, pripomore k premagovanju stresa.
Imunski sistem
Znanstvene študije so dokazale, da manj stresa krepi obrambne mehanizme telesa.
Hrbet
Notranja sproščenost preprečuje bolečine in trajno ukleščenje mišic hrbta.
Notranje uho
Redno sproščanje dokazano znižuje tveganje za tinitus (šumenje v ušesih) in postopno slabljenje sluha.
Priporočamo:
V hrani uživajte z vsemi čuti
Sproščeni jedci so po navadi bolj vitki. Stresni hormon kortizol namreč podžiga željo po sladkorju in maščobah in spodbuja kopičenje maščob. Prekinite začarani krog stresa in naglega prehranjevanja med glavnimi obroki. Kalorično hitro hrano, kot so na primer koščki čokolade ali drugi prigrizki, raje zamenjajte z zavestno načrtovanimi, svežimi obroki.
Sproščeno uživajte ob vsakem posameznem grižljaju, pripravo obroka pa izkoristite za poseben odmor. Tako boste napolnili svoje akumulatorje, razvajali čute in naredili nekaj za svoje zdravje – pri tem pa boste hkrati ostali vitki.
Počnite, kar vas veseli
Konjički še posebej dobro denejo prav ženskam. Pobegnite iz vsakdana, vzemite si čas zase, lenarite in se imejte lepo! Pletenje, vrtnarjenje, petje ali slikanje – vsak konjiček prežene zaskrbljene misli, naredi prostor za nove ideje, spodbuja in pomaga pri odklopu. Čas, ki si ga boste vzeli zase, boste brez težav z na novo pridobljeno energijo nadomestili!
Novo na Metroplay: "Prehransko okolje, v katerem danes živimo, je zelo nenaklonjeno temu, da smo zdravi"