Zakaj možgani ljubijo vadbo

26. 6. 2009
Deli
Zakaj možgani ljubijo vadbo

Telesna vadba sproži poplavo pozitivnih sprememb v vaši glavi, od občutkov evforije pa vse do izboljšanja spomina. Fizična aktivnost lahko precej vpliva na zakasnitev s starostjo povezanih nevroloških degenerativnih sprememb, kot je Alcheimerjeva bolezen, trdi avtor raziskave dr. Arthur Kramer, profesor nevrologije in fiziologije na illinojski univerzi.

Možganski privesek - hipofiza, hipotalamus in sprednji limbni sistem v telo oddajajo endorfine, hormone dobrega počutja, ki so v tesni povezavi s posameznikovimi čustvi. (na sliki strela)

Dentatni girus

Redna vadba pospešuje nevrogenezo (rojstvo novih možganskih celic) v tem predelu možganov, ki je odgovoren za spomin in verbalne sposobnosti. (na sliki zalivalka)

Možganska skorja

Ustrezna aerobna aktivnost upočasni upadanje sive organske snovi, ki se začne okoli 30. leta, pravi Kramer. (na sliki ščit)

Čelni reženj

Tudi bela organska snov, ki povezuje področja sive organske snovi, začne upadati po 30. letu. (na sliki tarča)

Možgansa skorja in hipokampus

Vadba dviga raven možganskega derivata nevrotropne­ga faktorja (BDNF), tj. proteina, ki ščiti nevrone pred poškodbami. (na sliki klobuk)

Hipokampus

Redna vadba zmanjšuje depresivnost z zvišanjem BDNF-ja. Pomanjkanje tega vodi k naglim spremembam razpoloženja. (na sliki sonce)

vir: Mens'Health

Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?