Ta razvada se pojavi prav potuhnjeno: ko poslušate glasbo s slušalkami, jo nekajkrat slučajno nastavite malo preveč na glas in že se vaša ušesa navadijo. Potem jo vedno poslušate tako glasno.
In nekoč ugotovite, da imate predvajalnik MP3 nastavljen na največjo jakost. Strokovnjaki za sluh opozarjajo, da je možno, da se hitro navadite na vedno bolj glasen zvok, ne da bi se tega zavedali.
Zakaj je to slabo?
Človeško telo nima obrambnega mehanizma zoper hrup, zato lahko dalj časa trajajoče poslušanje preglasne glasbe trajno poškoduje sluh. Čeprav je prag bolečine šele pri 120 decibelih, lahko okvare nastanejo že pri dosti nižji glasnosti.
Močan zvok preobremeni čutne celice v notranjem ušesu, ki se izčrpajo in zaradi stresa končno odmrejo. Okvara je nepopravljiva. Manj ko je čutnih celic, teže je zaznati visoke tone. Lahko se pojavi tudi stalno zvonjenje v ušesih, imenovano tinitus.
Kako premagati slabo navado?
Možgane morate navaditi, da bodo normalno zaznavali tudi tišji zvok in hkrati avtomatično izključili hrup iz ozadja. Za začetek znižajte glasnost na predvajalniku MP3 ali avtoradiu, tako da se boste lahko normalno (brez kričanja) pogovarjali z drugimi.
Če se prisilite, da poslušate tišjo glasbo, jo bodo v tednu dni možgani sprejeli kot ‘normalno’. Lahko pa si tudi omislite posebne slušalke (www. loudenough.com, možno jih je nabaviti prek različnih spletnih trgovin), ki zmanjšajo največjo glasnost vaše napravice za do 20 decibelov, vendar ohranijo kakovosten zvok.
Novo na Metroplay: "Prehransko okolje, v katerem danes živimo, je zelo nenaklonjeno temu, da smo zdravi"