Smrči vsak četrti od petih moških, 'žaga' pa tudi že vsaka druga ženska. Ne tako nedolžen zvočni fenomen, ki krati spanec tistemu, ki leži poleg 'smrčača' kot tudi tistemu, ki smrči, pa lahko pomeni tudi resno zdravstveno težavo. Kaj se v resnici dogaja, zakaj smrčimo in kako si lahko pomagamo?
Zmanjšanje nosnih školjk
Ozadje: vzrok za smrčanje so pogosto zožitve dihalnih poti. Večinoma sta prizadeti obe spodnji nosni školjki v obeh nosnicah. Sluznice otečejo zaradi povzročiteljev prehladnih bolezni, suhega zraka in mraza. Vzroki za trajno povečanje se lahko skrivajo tudi v hormonskem neravnovesju, pretirani uporabi nosnih razpršil in v alergijah.
Kako si pomagate sami: nosno sluznico boste negovali s sprehodi na svežem zraku, rednim prezračevanjem stanovanja in vlažilniki zraka. Pomaga tudi izpiranje nosu s fiziološko raztopino.
Medicinsko: zdravnik vam lahko predpiše razpršila s kortizonom, ki zmanjšajo nosne školjke. Zmanjšanje je možno tudi z laserjem ali elektronsko iglo.
Naravnajte ukrivljen nosni pretin
Ozadje: ukrivitev nosnega pretina je najpogostejši vzrok smrčanja, še posebno pri mlajših. Hrustančno-kostna lamela med obema nosnima votlinama naj bi sicer skrbela za pravilno porazdelitev zraka, toda pri osmih od desetih ljudi je premaknjena že od rojstva ali zaradi poznejše poškodbe.
Kako si pomagate sami: odkar si z njim pomagajo športniki, je nosni obliž zašel tudi v spalnice. V čem je trik: obliž od zunaj lahno privzdigne nozdrvi in tako zagotovi več zraka za dihanje. Še bolj učinkovito: 'nosni metuljček' (na fotografiji spodaj), neke vrste sponka, ki nozdrvi razpre od znotraj.
Medicinsko: korekcija nosnega pretina (septum plastika) je najpogostejši kirurški otorinolaringološki poseg. Traja približno 45 minut in poskrbi za nočni mir. Za poseg ni potreben viden rez kože.
Utrdite mehko nebo
Ozadje: mehko, zadaj ležeče nebo nam ne pomaga le pri govorjenju in požiranju, temveč je tudi predel, kjer nastaja zvok smrčanja. Prožnost tkiva sčasoma seveda popusti, smrčanje pa z leti le še narašča.
Kako si pomagate sami: dve uri pred spanjem nikar ne pijte alkoholnih pijač, saj te le pospešijo ohlapnost nebnega mišičevja. Enako velja za uspavalna sredstva. Bolje: baldrijan, hmelj in podobno.
Medicinsko: posebna 'protruzijska opornica', ki se ponoči nosi v ustih, prepreči, da bi se spodnja čeljust v spanju prevesila nazaj in tako zožila žrelo. Z njo se zaustavi tudi nihanje mehkega neba. Če to ne zadostuje, se lahko z laserjem ali frekvenčnim tokom ohlapno mehko nebo stisne skupaj.
Pri trajnem zaprtju žrela z mehkim nebom – v tem primeru lahko pride tudi do življenjsko nevarne prekinitve dihanja – pomaga le naprava CPAP. S pomočjo dihalne maske se z lahnim nadtlakom puščajo odprte dihalne poti.
Popravite napačen življenjski stil
Ozadje: če si pred spanjem privoščite obilen obrok ali pa zraven popijete še kozarec piva, se vam ni treba čuditi zaradi težav s spanjem. Dejstvo je, da smrčanje povzroča tudi nezdrav življenjski slog. Prevelika telesna teža ne poveča le obsega trebuha, temveč zadrgne tudi dihalne poti.
Kako si pomagate sami: zmanjšajte telesno težo. Že 10 kilogramov manj bo precej zmanjšalo smrčanje. Igrajte na didgeridoo – rog avstralskih domorodcev. Posebna tehnika pihanja trenira nebno mišičevje. Spite na trebuhu in tako poskrbite za proste dihalne poti.
Medicinsko: predvsem pri obremenjujoči dnevni utrujenosti pomaga poseben zdravniški pregled v 'spalnem laboratoriju'.