Zaščita pred srčnim infarktom

6. 7. 2013
Deli
Zaščita pred srčnim infarktom (foto: Shutterstock.com)
Shutterstock.com

Srčni infarkt in možganska kap sodita med najpogostejše vzroke smrti, ki vse prezgodaj prekinejo tok življenja tudi ljudem, ki so tako rekoč na vrhuncu življenja. V poletnih dneh je zaradi visokih temperatur ogroženih še več posameznikov. Morda bi sedaj veljalo še enkrat razmisliti, kaj lahko storite sami, preden bo prepozno.

Da je treba skrbeti za najpomembnejšo mišico našega telesa, se še kako dobro zavedamo... A kljub zavedanju, da smo le mi tisti, ki moramo poskrbeti za ohranitev ali povrnitev zdravja, je presenetljivo dejstvo, da v tej smeri še vedno ne naredimo dovolj.

Med najpogostejšimi vzroki, ki ogrožajo naše srce se še vedno uvrščajo:

  • premalo gibanja,
  • neuravnotežena prehrana,
  • kajenje,
  • čezmerno uživanje alkohola in
  • neustrezno delovno okolje.

Na seznam pa se lahko uvrsti tudi psihosocialne dejavnike kot so socialna izolacija, stres, negativna čustva, nizek socialni status...

Kako poskrbeti za boljše zdravje srca?

Za boljše zdravje srca bi morala odrasla oseba vsaj štirikrat na teden posvetiti nekaj časa telesni aktivnosti. Bodisi teku, dvoranskim športom ali drugim aktivnostim. Veliko lahko naredimo že, če namesto vožnje z avtomobilom izberemo avtobus ter preostanek poti pa prehodimo in če namesto dvigala izberemo stopnice.

Neustrezna prehrana pa je najpogostejši vzrok pojava srčnega infarkta in nenadne smrti. Pravilen način prehrane vklju­­čuje živila iz vseh skupin:

  • sadje in zelenjavo (največji delež),
  • puste mesne izdelke,
  • izdelke iz posnetega mleka in
  • polnovred­ne krušne izdelke.

Pomembno je tudi, da čez dan zaužijete dovolj te­­kočine.

Zaščita pred srčnim infarktom z lipoproteini HDL

HDL ščiti pred boleznimi srca in ožilja. Njegova naloga je, da prenaša holesterol po krvi do jeter (ta prejeti holesterol izločijo v žolč in prek njega v črevo) in k organom, ki holesterol pretvarjajo v steroidne hormone.

Ker HDL lahko odstrani holesterol iz stene arterij, v katerih je holesterol že povzročil škodljive zadebeltve in ga prenese nazaj v jetra, imenujemo HDL holesterol dobri holesterol.

Moški imajo manj HDL kot ženske, zato so tudi bolj nagnjeni k aterosklerotičnim boleznim srca - v notranji plasti stene aorte, arterij in včasih tudi ven ter v srčnih zaklopkah se naredi aterom oz. zadebelitev zaradi kopičenja maščob.

Dejstvo, da je raven LDL oz. slabega holesterola zelo nizka še ne pomeni konec skbi. Tudi nizka raven HDL v krvi povečujejo tveganje za bolezni srca in ožilja. Zato je treba skrbeti, da je raven HDL v krvi vselej dovolj visoka, kar pa lahko storimo z različnimi ukrepi.

Vselej je potrebno poskreti za dovolj gibanja

Hoja, kolesarjenje, joga... Idealne so vse vrste aerobnih vaj, ki povečajo delovanje srca za 20 do 30 minut.

V vročih poletnih mesecih za aktivnosti na prostem raje izberite zgodnje jutranje ali pozne večerne ure, ko se ozračje že nekoliko shladi in ko ni neposrednega sonca.

Hkrati z redno telesno vadbo boste poskrbeli tudi za naslednji dejavnik, ki lahko ogroža vaše srce - previsoka telesna teža. Znižanje telesne teže (predvsem odvečne mase v predelu trebuha) bo povečalo raven holesterola HDL.

Tudi s pravilno in uravnoteženo prehrano lahko učinkovito višate HDL. Na jedilnik uvrstite prehrano z večjim deležem mononenasičenih maščob, hrani pa dodajajte topne vlaknine.

Med učinkovite dvigovalce HDL sodijo npr. sok brusnic, ribe (losos, sardine, baltiška sled...) in druga živila, ki so bogat vir omea-3 maščobnih kislin. Med rastlinami je z omega-3 maščobnimi kislinami precej bogat navadni lan oz. laneno olje, pa tudi motovilec, špinača, chia in kivi.

Kako ravnati v primeru srčnega infarkta?

Več si preberite v prispevku Kako prepoznati srčni infarkt?

Novo na Metroplay: Župnik Martin Golob | "Duhovnik je lahko čisto normalen človek!"