Nepravilna prehrana pogosto povzroči tiščanje v želodcu, spremlja pa ga lahko tudi zgaga, napenjanje in zaprtje. Kaj lahko storite, da se boste tem težavam izognili.
Premagajte napenjanje
Veliko žensk zelo malo jé, pa ima kljub temu občutek napetosti v trebuhu, trebuh je debel in trd, po črevesju pa ropota ... Napenjanje ni le neprijeten občutek, temveč lahko tudi boli. Določena hrana, kot so svež kruh, zelje ali stročnice, še bolj napenja. Pa vendar se jim ni treba izogibati.
Uživanje začimb in čajev s kumino, koprcem in janežem hitro razreši napenjanje in krče.
Pomagajo tudi posebni pripravki s prebavnimi encimi. Kdor ima po uživanju sladkih, kislih jedi ali alkohola napet trebuh, lahko pri zdravniku opravi preiskavo, s katero lahko ugotovijo, ali imate preveč kvasovk v črevesu, kar podre ravnovesje naravne črevesne flore in vodi do stalne napihnjenosti. Proti temu lahko tudi ustrezno ukrepate.
Rastline, ki skrbijo za dobro prebavo
Hrana mora najprej skozi želodec, kar ni lahko, saj želodec ni nič večji od pesti. Zato se mora zelo razširiti, pa tudi delno predelana hrana lahko le počasi prehaja naprej v črevo. Ostanek ostaja v želodcu. Od tod tudi občutek napetosti in tiščanja.
Pomagajo lahko naravni pripravki iz grenika, ki spodbudi mišice v prebavilih. Meta in melisa jih pomirita. Artičoka pomaga pri prebavi maščob, sproži večje izločanje želodčnega soka, kar pospeši prebavo. Homeopatsko pomagalo so globuli iz bljuvače D6.
Preprečite zatekanja kisle želodčne vsebine
Prevelika količina želodčne kisline veliko ljudem povzroča težave. Prenapolnjen želodec, mastna hrana in alkohol pogosto sprožijo zgago z bolečinami, zlati takrat, ko se ventil med požiralnikom in želodcem ne zapira pravilno.
Pomagamo si z zdravili, ki nevtralizirajo odvečni želodčni sok (antacidi). Nekateri preparati vplivajo na pepsin, drugi pa večejo kislino s karbonati.
Gibanje pospešuje prebavo
Gibanje je zelo pomembno, zlasti po jedi, ker poživljen krvni obtok izboljša tudi naravno delovanje črevesja. Prebava se izboljša, zaprtje postane redkejše.
Predvsem ljudje, ki jih muči zgaga, naj po jedi ne ležijo. Takrat namreč želodčni sok zateka v požiralnik in napada sluznico. Poleg tega med gibanjem tudi razgrajujemo stres in s tem seveda tudi vzrok za nevšečnosti v trebuhu.
Jejte pravilno, toda vedno uživajte
Pomembno je tudi, kako in kaj jemo. Naša prebavila ne marajo hitrega požiranja, velikih obrokov, alkohola, premastnih in preveč začinjenih jedi.
Našemu želodcu ugaja sproščenost, malo maščob, vsaj dva litra tekočine na dan in vsaj tri ure med obroki. Želodec mora na leto predelati skoraj tono hrane. Zato mu tu in tam privoščite tudi kakšen prost dan.
Novo na Metroplay: "Vse več mladih zboli za rakom" | Klara Čampa