Paštete vseh vrst in oblik so priljubljen izdelek, tudi pri otrocih.
Tunine paštete so malenkost manj priljubljene od mesnih, a jih potrošniki kar pogosto kupujejo. Pa je pašteta res 'dobra' stan kruha? Ali tunine paštete vsebujejo zadosten delež ribe, da jih lahko uvrstimo med zdravo izbiro?
Na MIPORju so ocenili 15 tuninih paštet, v konzervi in tubi, različnih blagovnih in trgovskih znamk. A večina paštet vsebuje le dobro tretjino tunine, prav noben od pregledanih izdelkov pa ne vsebuje več kot 50 odstotkov tunine. Primerjalno ocenjevanje tuninih paštet je bilo izvedeno v sklopu primerjalnih ocenjevanj, ki jih Mednarodni inštitut za potrošniške raziskave (MIPOR) izvaja v okviru koncesije RS za opravljanje javne službe izvajanja primerjalnih ocenjevanj blaga in storitev.
Od 30 do 50 odstotkov tunine
Pogled na seznam sestavin tuninih paštet nam razkrije, da prva tri mesta na seznamu sestavin zasedajo tunina oziroma tunino meso, voda in rastlinsko olje, ki je najpogosteje sončnično. Sledijo še rastlinske beljakovine, škrob, paradižnikov koncentrat, razne začimbe, sol in aditivi ter arome.
Večina paštet vsebujejo le dobro tretjino tunine. "Če ste v tunini pašteti pričakovali več tunine, vas bo še bolj presenetil podatek, da je prav noben od pregledanih izdelkov ne vsebuje več kot 50 odstotkov. Že z iskanjem izdelka, ki vsebuje več kot 40 odstotkov tunine, se boste pošteno namučili. Mi smo med pregledom našli le tri: Ham-niam s 45 odstotki, Rio mare Paté v tubi s 47 odstotki in Delamaris premium z zavidljivimi 50 odstotki tunine," je povedala Nika Kremić in dodala: "A če je odstotek tunine jasno naveden, so pri navajanju vrste tuna proizvajalci še vedno zadržani, saj je le na sedmih izdelkih navedena vrsta ribe."
Večina z oceno 'pomanjkljivo' za prehranski profil
Koliko posameznega hranila vsebujejo tunine paštete, nam razkrije pogled na hranilno tabelo na embalaži. "Ocenjevane paštete so vsebovale veliko maščobe (rdeča luč na semaforju) in srednjo količino nasičenih maščobnih kislin ter soli (oranžna luč). A med njimi so vseeno razlike. Najboljšo skupno oceno prehranskega profila dobro sta dobila izdelka Delamaris premium in Nixe, najslabšo oceno nezadovoljivo pa izdelek Ham-niam, ki vsebuje veliko maščobe in soli, a hkrati najmanj beljakovin med pregledanimi izdelki. Preostali izdelki so dobili pri prehranskem profilu oceno pomanjkljivo," je predstavila prehranski profil Nika Kremić.
Večini oranžna luč za vsebnost soli
Energijska vrednost tuninih paštet je, podobno kot pri piščančjih paštetah, okrog 1200 kJ oz. 280 kcal na 100 gramov. Pomemben delež energiji prispeva maščoba, saj je je v 100 gramih izdelka v povprečju 23 gramov. Večina vzorcev je bila v povprečju 'srednje' slana, vsebovali so od 0,9 do 1,7 grama soli v 100 gramih vzorca. Le izdelku Rio mare Paté v tubi je zasvetila rdeča luč, saj je med preverjenimi izdelki vseboval največ soli, in sicer dva grama v 100 g izdelka.
Beljakovine niso le tunine
Meso tuna vsebuje približno 30 gramov beljakovin na 100 gramov, tunina v konzervi približno 25, pregledane tunine paštete pa so vsebovale od 8,2 do 18,4 grama beljakovin. Vendar beljakovine v tuninih paštetah žal niso le tunine, opozarjajo na MIPORju. Prav vsem, z izjemo dveh izdelkov (Rio mare Paté v tubi in Nixe), so dodane še mlečne ali jajčne beljakovine, lahko tudi oboje, nekaterim pa sojine beljakovine.
Večina z nepotrebnimi aditivi in aromo
Tunine paštete Argeta Junior SuperTuna, Delamaris classic in Delamaris premium velja posebej izpostaviti, saj potrjujejo, da je mogoče narediti tunino pašteto tudi brez dodajanja aditivov, zato so ti izdelki prejeli zelo dobro skupno oceno aditivov. Večini preostalih izdelkov je dodano barvilo izvleček paprike (E 160c) ali pa aroma, nekaterim še sredstvo za zgoščevanje ksantan gumi (E 415) in ojačevalec okusa mononatrijev glutamat (E 621).
Niso poceni
Cene tuninih paštet so zelo različne in se gibljejo od 6,5 do 26 evrov za kilogram. Izkazalo se je, da najdražja pašteta ni najboljša izbira.
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?