Prva pomoč v nujnih primerih! Lažje je kot si mislite

18. 8. 2015 | Vir: liza.aktivni.si
Deli
Prva pomoč v nujnih primerih! Lažje je kot si mislite (foto: profimedia)
profimedia

Jasno, da kar otrpnemo, kadar se kaj zgodi. Toda brez panike, pomagati je lažje, kot bi si mislili. Tudi če vas je strah, pomislite: v nujnem primeru je bolje storiti karkoli kot pa nič! Držite se treh pravil: 1) Ostanite mirni. 2) Pokličite dežurnega zdravnika, če obstaja smrtna nevarnost. 3) Zagotovite pomoč, dokler ne pride.

Sum zastrupitve

Identificirajte substance

Oseba je nekaj pojedla in ji je zelo slabo. Najprej poskusite ugotoviti, kaj bi lahko povzročilo zastrupitev. Potrpežljivo se pozanimajte posebej pri otrocih. Pokličite dežurnega zdravnika in sledite navodilom ter shranite ostanke strupene snovi.

Pri božjastnem napadu

Preprečite poškodbe

Ko nekdo nenadoma pade in začne trzati po vsem telesu, lahko poškoduje sebe in druge. Držati ga ne morete, gibi so premočni. Hitro odstranite vse predmete v njegovi bližini in mu položite nekaj pod glavo, na primer jakno ali pa blazino. Pokličite dežurnega zdravnika! Napad traja večinoma eno ali dve minuti, potem pa prizadeti počasi pride k sebi. Pomirite ga z besedami.

Rana močno krvavi

Namestite kompresijsko obvezo

Nekoga prosite, da pokliče nujno zdravniško pomoč. S kompresijsko obvezo ustavite krvavenje rane. Najenostavneje gre s sterilnim povojem iz domače lekarne (lahko tudi z ruto ali majico).

Na rano položite kompreso, jo dvakrat do trikrat tesno ovijte, da se izvede pritisk na poškodovano žilo. Do prihoda zdravnika se pomirjujoče pogovarjajte s prizadetim.

Znaki srčnega infarkta

Ostanite mirni

Če nekoga močno boli v prsih, bolečina sega v levo roko, ramo in v trebuh, boli ga čeljust, težko diha in se boji smrti, kaže, da gre za srčni infarkt. Pri ženskah se večinoma pojavijo slabost, pomanjkanje zraka, siljenje na bruhanje, oslabelost in bolečine v zgornjem delu trebuha in v hrbtu.

Kaj narediti? Takoj pokličite nujno zdravniško pomoč! Pacient naj sedi pokončno, da srcu ni treba črpati toliko krvi. Poskusite pomiriti prizadetega. Ne sme se zadihati, ker tako po nepotreben porabi življenjsko pomemben kisik. V zaprtih prostorih odprite okna.

Vbod v usta

Takojšnje hlajenje

Strup čebele ali ose lahko v nekaj minutah privede do oteklin. Dihanje je oteženo, obstaja nevarnost zadušitve! Do prihoda zdravnika je pomembno, da vbodno mesto hladite od znotraj navzven, tako da pijete hladno vodo, ližete ledeno kocko ali pa si okrog vratu položite hladilne obkladke. Če ste alergični, morate pri sebi vedno imeti injekcijo, ki vam jo je predpisal zdravnik. Injicirate si jo v stegno.

Izbit zob

Položite ga v hladno mleko

Če se je izbil celoten zob, se ta lahko znova namesti nazaj. Pomembno je, da se ne dotikate korenine, ki varuje zob pred izsušitvijo. In takoj je treba k zobozdravniku. Zob položite v hladno mleko (najbolje homogenizirano). Korenina tako preživi 48 ur.

Pomanjkanje sladkorja pri diabetikih

Lizanje sadnega sladkorja

Pri premalo inzulina ali pa nepričakovanem naporu: če pri diabetikih pride do znižanja ravni krvnega sladkorja, telo hitro opozori z drgetanjem, hladnim potom, bledo kožo, vrtoglavico, nemirom in motnjami govora. Čas je za sadni sladkor, sladko pijačo ali sadni sok. Pacienta položite ležati v nekoliko višji položaj. Če je nezavesten, ga imobilizirajte v bočnem položaju in pokličite zdravnika.

Preberite še: 10 načinov, da sami testirate svoje zdravje

Novo na Metroplay: "Prehransko okolje, v katerem danes živimo, je zelo nenaklonjeno temu, da smo zdravi"