Ženska je 10 let ignorirala simptom raka debelega črevesa, misleč, da gre za hemeroide: "Niti sanjalo se mi ni, kaj me čaka"

20. 5. 2025
Fotografija je simbolična. (foto: Profimedia)
Fotografija je simbolična.
Profimedia

Celo desetletje je bila prepričana, da ne gre za nič resnega, nato pa je sledila strašljiva diagnoza.

Danes zna že skoraj vsak "poguglati" simptome in si sam postaviti diagnozo, v teh primerih pa se pogosto zgodi, da si predstavljamo najslabši možni scenarij. A ravno tako enostavno je podceniti blag simptom in si reči, da ne gre za nič resnega, še posebej če se sicer počutimo zdravo in dobro.

Točno to se je zgodilo Crystal, ki so ji leta 2022 postavili diagnozo raka debelega črevesa. Po dolgih letih zanikanja je končno poiskala zdravniško pomoč.

V pogovoru za revijo The Patient Story je povedala, da je kri v blatu prvič opazila že leta 2012. Ta opozorilni znak je vztrajal kar desetletje, preden je izvedela, da ima raka.

"Krvavitev je trajala nekaj dni. Ko sem simptome preverjala na spletu, sem našla vse mogoče razlage – od hemoroidov do raka. Bilo je toliko možnosti, da sem si rekla: 'Ne more biti rak. Gotovo so hemoroidi ali kaj podobnega,'" se spominja Crystal.

Zadnja napoved meteorologov ni obetavna: Nestanovitno bo, prihaja hladna fronta

Ker je krvavitev po nekaj dneh vedno izginila, je nanjo preprosto pozabila, znova in znova.

Kolonoskopijo je odpovedala, simptomi pa so se stopnjevali

Nekaj let pozneje je obiskala zdravnika, ki ji je priporočil kolonoskopijo – preventivni pregled, ki se svetuje ljudem srednjih in starejših let. A ker je med pripravo na poseg zbolela, preiskave ni opravila.

"Nisem si znova naročila pregleda. Nisem se več vrnila k zdravniku. In z leti je bilo vse lažje ignorirati simptome."

Kri v blatu se je občasno vračala, a ker je vmes tudi izginila, jo je to vedno znova uspavalo v lažen občutek, da je vse v redu. Leta 2022 pa so se pojavile hude bolečine v spodnjem delu trebuha.

"Bilo je podobno menstrualnim krčem, le da je bolečina bila veliko bolj intenzivna," pravi.

Obiskala je urgenco, a ker so bolečine ponehale, se je vrnila domov.

Čez čas se je Crystal začela soočati s ponavljajočimi se okužbami sečil. Njen urin je imel izredno močan in neprijeten vonj. Dobila je antibiotike, a so se okužbe vsakih nekaj tednov vračale, v obdobju dveh do treh mesecev.

Ko zdravljenje z antibiotiki ni več pomagalo, so ji opravili CT-pregled. Zdravniki so takoj zahtevali dodatne preiskave, saj so sumili da je nekaj pritiskalo na njenomehur. Sledila je še kolonoskopija, ki je potrdila: ima rak debelega črevesa. Čakala jo je zahtevna pot: več operacij, kemoterapija, zaradi bolezni pa je izgubila tudi mehur.

Rak debelega črevesa je vse pogostejši med mlajšimi

Strokovnjaki opozarjajo, da bi rak debelega črevesa do konca tega desetletja lahko postal glavni vzrok smrti zaradi raka pri ljudeh, mlajših od 55 let.

Kakor pri vseh oblikah raka, je tudi pri raku debelega črevesa ključno zgodnje odkrivanje, saj to pripomore k bolj uspešnemu zdravljenju. V kolikor pri sebi opazite kakršne koli nenavadne simptome, se posvetujte s strokovnjakom, ne pozabite pa tudi na redne preventivne preglede.

Vir: zdravlje.kurir.rs

Soda bikarbona nikakor ni rešitev: zdravnik razkriva, kaj res pomaga pri težavah z želodcem