Dedna oblika je najnevarnejša: kaj storiti, če ima kdo v družini raka dojke?

13. 4. 2025
Deli
Dedna oblika je najnevarnejša: kaj storiti, če ima kdo v družini raka dojke? (foto: Profimedia)
Profimedia

Rak dojke je lahko tudi posledica genetike. Preverite, na kaj morate biti pozorni.

V Sloveniji je za rakom dojk v letu 2021 zbolelo 1.494 ljudi, pojavnost pa v zadnjih desetletjih narašča. A pomembno je vedeti, da diagnoza raka še ne pomeni smrtne obsodbe: če ga odkrijemo pravočasno, je ozdravljiv v več kot 90 % primerov.

Z namenom ozaveščanja o pomenu preventivnih pregledov je srbsko društvo "Žena uz ženu" ("Ženska ob ženski") organiziralo konferenco "Zdrava žena- zdravo društvo" (Zdrava ženska - zdrava družba"), kjer je o vlogi zgodnjega odkrivanja in genetskega testiranja spregovorila prof. dr. Dragana Bogdanović Stojanović, radiologinja. Dogajanje na konferenci povzemajo na portalu kafe.rs.

Ne spreglejte:

Zaplet pri sekcijskem merjenju hitrosti: kaj na vse to pravi Dars?

Zakaj je pomembno genetsko testiranje?

"Najprej moramo razumeti, kaj genetsko testiranje sploh pomeni. Širša javnost se je z njim začela ukvarjati po testiranju Angeline Jolie leta 2012, še posebej po tem, ko se je odločila za preventivno operacijo," je povedala dr. Bogdanović.

Pojasnila je, da ima naše telo obrambni sistem, ki prepoznava in uničuje poškodovane celice. Te celice ubijalke lahko ne opravljajo svojega dela, če pride do mutacij – kot sta BRCA1 in BRCA2. Osebe s temi mutacijami imajo bistveno manjšo sposobnost obrambe pred rakom. Poleg teh obstaja še vsaj pet drugih mutacij, povezanih z rakom dojke.

Namen genetskega testiranja je pravočasno ukrepanje in prilagoditev življenjskega sloga, ki lahko bistveno spremeni potek bolezni in prepreči smrt.

Kdo bi se moral testirati?

Strokovnjakinja priporoča testiranje tako za ženske, ki so že zbolele, kot za tiste, ki še niso. Še posebej pa svetuje, da se testirajo:

  • ženske, mlajše od 45 let, ki so že zbolele,
  • ženske s t. i. 'trojno negativnim rakom dojke',
  • ženske, mlajše od 45 let, ki imajo v družini sorodnico (mamo, sestro, babico) z rakom dojke.

Če je ženska pozitivna na BRCA1, ima do 80 % možnosti, da bo razvila raka dojke, in do 40 % možnosti za raka jajčnikov. Pri BRCA2 je tveganje 60 % za dojke in 25 % za jajčnike.

"Testiranje ni pomembno le za ženske. Če ima mati mutacijo, ima vsak otrok 50 % možnosti, da jo podeduje – tudi sinovi. Pri moških se tveganje poveča za raka prostate, trebušne slinavke in tudi raka dojke. Tudi moški bi se torej morali testirati," je opozorila zdravnica.

Kaj storiti v primeru, da so rezultati pozitivni?

Ob pozitivnem rezultatu ima ženska dve možnosti:

  • Preventivna odstranitev dojk (dvostranska mastektomija) – kot se je zanjo odločila Angelina Jolie. Odstranijo se vse dojke razen bradavice, ki se ohrani in postavi na implantat. Gre za zelo invazivno operacijo, a tveganje za raka se zmanjša na le 1 %.
  • Redno spremljanje z magnetno resonanco – če se zdravnik odloči, da je nadzor možen. Pri tem mora rezultate pregledati izkušen radiolog. V mnogih primerih se odločijo za spremljanje, zlasti pri mlajših ženskah.

Genetika ali življenjski slog?

Le 5–10 % vseh rakov je posledica genetskih mutacij. Ostali so povezani z načinom življenja.

"Vsaka zdrava navada je pomembna. Pomembno je, da imunski sistem ostane močan – da se ne izčrpava zaradi toksinov, ampak da učinkovito prepozna okvarjene celice," je pojasnila zdravnica. Po drugi strani pa so ravno genetske oblike raka pogosto najnevarnejše - zato je poleg zdravega življenjskega sloga ključno zgodnje odkrivanje, kar bistveno pripomore k poteku zdravljenja.

Genetsko testiranje je prvi korak - sploh, v kolikor ima kdo v družini raka dojk. Pomembni so tudi preventivni zdravniški pregledi v kombinaciji s samopregledovanjem.

Vir: kafe.rs

Posmehovali so se ji zaradi odvečnih kilogramov, zdaj pa je zvezdnica pokazala svoje izklesano telo: s temi spremembami je prišla do sanjske postave