Preberite, kako lahko svojo grivo obvarujete najhujšega.
O hvala bogu ni zgodba o izgubljanju las.
Prej je zgodba o ljudeh, kot je Matjaž, uspešen odvetnik, ki se je nekoč v svojih zgodnjih dvajsetih letih pogledal v ogledalo in prestrašen ugotovil, da se mu lasje nevarno redčijo. Zgodbo je poznal, saj bi njegov oče lahko igral dvojnika Kojaka, pardon, Tellyja Savalasa, glavo njegovega strica pa bi v bovling areni kdo po pomoti lahko zamenjal za kroglo. Matjaž je ugotovil, da bo nekje do 30. leta izgubil večino las, če bo šlo naprej s takšnim tempom. In takrat bo ravno na vrhuncu svojih poslovnih in socialnih moči.
No ja, s tem se moškim ni lahko sprijazniti. Mnogo jih razmišlja celo o lasnih vložkih, čeprav bi bili z njimi videti kot pobegli ponoreli član britanske kraljeve družine. “Lasulja se nikoli ne bi vklopila v moje življenje, ” je povedal. Bral je o tehnologiji presajanja, a že samo misel na to, da bi za tovrstno obdelavo lasišča moral odšteti celo premoženje, je bila srhljiva.
Potem je bral o tem, kako so raziskovalci mislili, da zdravilo proti previsokemu krvnemu tlaku, ki vsebuje minoksidil, lahko vzpodbudno vpliva na rast las, in je lekarnarja prepričal, da mu je tabletke zmlel in raztopil, sam pa si je pridobljeno spojino z injekcijo brizgal po lasišču.
Ni bilo dolgo in na uho mu je prišla še vest o učinkovini finasterid (ta blokira hormon, ki je neposredno vpleten v genetsko pogojeno izpadanje las), zato je prepričal zdravnika, da mu je zanj napisal recept. Od takrat sta bili obe terapiji del njegovega vsakdana.
Petnajst let kasneje je minoksidil in finasterid ‘požegnala’ FDA (ameriški vladni urad za zdravila in prehrano) in tako sta se razpasla po lasiščih moških po vsem svetu (večinoma pa so ju uporabljali, tudi pri nas, za zdravljenje prostate). “Mogoče nimam prav veliko las, a vsekakor jih imam precej več, kot bi jih imel sicer, ” dodaja Matjaž.
Recimo, da ste začeli opažati, da lasje zapuščajo vašo glavo. Če jih želite rešiti tako kot Matjaž, bo to od vas zahtevalo precej časa, denarja in včasih tudi pripravljenosti, da pomalicate kakšno stvar, ki ni ravno namenjena zdravljenju izpadanja las (lepo je, če to počnete pod zdravniškim nadzorom, sicer pričakujte tudi stranske učinke).
Mogoče se boste odločili za kakšno terapijo, ki ni ravno stoodstotno zanesljiva in odobravana – na primer za streljanje po vašem skalpu z laserskim žarkom. To pa zato, ker bi do takrat, ko bi bile vse te tehnike stoodstotno zanesljive, vaši lasje že zdavnaj ‘odplapolali’ po svoje.
Začnite s finasteridom
Je prvo zdravilo, ki dokazano ovira in ustavlja tvorbo dihidrotestosterona (DHT), hormona, ki slabi lasne korenine, posledica česar je plešavost. Spojina ustavlja izpadanje las in v nekaterih primerih celo obnavlja oslabljene lasne korenine. Jemati jo boste morali enkrat na dan, in sicer do konca življenja. Za finasterid se zdi, da ne samo ustavlja izpadanje las, temveč da pri nekaterih posameznikih tudi vzpodbuja rast novih.
Znanstveniki pravijo, da moškim, ki so v zgodnji fazi izpadanja las, terapija s finasteridom ustavi izpadanje kar 95-odstotno, v 50 odstotkih primerov pa moškim začnejo lasje ponovno rasti. Seveda se morate o tem posvetovati z osebnim zdravnikom, znani so namreč tudi stranski učinki finasterida, ki je na primer v tabletah Propecia (po jemanju se lahko pojavijo težave z erekcijo, ki pa naj bi izginile, ko zdravilo prenehate jemati).
Dermatologi v primeru, da učinki zdravljenja niso zadovoljivi, svetujejo istočasno uporabo Regaina. Prav tako je dobro, če zdravilo začnete uživati dovolj zgodaj, še preden je plešavost povsem prisotna. Učinki jemanja so največkrat vidni šele po 6? 9 mesecih zdravljenja.
Izboljšajte učinek
Če s Propecio niste zadovoljni, si lahko pomagate z drugim zaviralcem hormona DHT. S takšnim, ki hormone v lasnih koreninah izbira bolj selektivno. Npr. z dutasteridom, ki je v zdravilu Avodart, a tudi ta ima stranske učinke (tudi impotentnost in ginekomastijo – povečane, ženske dojke pri moških).
Prvotno je namreč namenjen za zdravljenje prostate, natančneje za zdravljenje benigne hipertrofije prostate, zato vam ga zdravnik ne bo kar tako predpisal za zdravljenje plešavosti. V tujini, kjer to postaja redna praksa, pravijo, da učinkuje do dvakrat hitreje od finasterida.
Nadaljujte z minoksidilom
Raziskovalci imajo različna mnenja o tem, kako deluje, čeprav obstajajo teorije, da minoksidilom razširja krvne žilice v lasišču. Če bi ga jemali recimo dvakrat na dan, bi vaša griva rasla hitreje in bi bila daljša, redkim srečnežem pa bi minoksidil tudi vzpodbudil rast novih las. Minoksidil se uporablja v obliki losijona, in sicer ga je treba nanesti na lasišče dvakrat na dan.
Najhuje, kar se lahko pripeti, je, da ne učinkuje, zato se ne odločajte preveč med dvo- ali petodstotno formulo. Prav tako kot pri finasteridu pa se tudi pri minoksidilu spogledujete z vse življenje trajajočo obveznostjo. Če boste opustili terapijo, bodo šli k vragu vsi lasje, ki so vam ponovno zrasli.
Nekateri dermatologi priporočajo jemanje minoksidila v kombinaciji z zdravilom Retin-A, ki vsebuje tretinoin, obliko vitamina A. Deluje podobno, razširja krvne žilice in (kar je mogoče še bolje) zgornjo plast kože napravi prepustnejšo, kar pomaga pri boljšem vpijanju minoksidila. Med dobre ustavljalce izpadanja las pa spada tudi domači Fitoval (www. fitoval. krka. biz).
Na dan z laserji
Laserski glavnik za domačo uporabo se zdi kot kakšen ‘topšop’ nateg, pa vseeno. Ameriški urad FDA je potrdil, da prenosni Hair Max LaserComb (stane okoli 550 dolarjev, hairmax.com), zasnovan na laserski terapiji nizke ravni, dejansko deluje, torej vzpodbuja rast las. Treba je omeniti, da gre za sicer avtoritativno agencijo, ki pa se do naprav obnaša manj strogo kot do zdravil, zato bi na ‘glavnik’ lahko padla tudi kakšna senca dvoma.
Ne glede na to pa Lasercomb vzpodbuja mitohondrije ali celične ‘elektrarne’, ki v zahvalo lahko znova prebudijo lasne korenine in jih spodbudijo k rasti. Tri od 10- do 15-minutne ‘seanse’ na teden naj bi bile dovolj, da bi bili prvi rezultati vidni že po treh do štirih mesecih. Potrpežljivost je vrlina, če želite nazaj svoje prelepe kodre.
Konec leta naj bi bila terapija z laserskim glavnikom končana, razen če opazite, da plešavost spet napreduje. Obstajajo tudi dopolnilne terapije, prenosni aparati, a terapijam v raznih frizerskih salonih se raje izogibajte, saj mora zdravljenje plešavosti potekati pod nadzorom strokovnjaka. Če pa slučajno ne bo delovalo nič od zgoraj naštetega, si obrijte glavo na balin. Yul Brynner, Gandi, Bruce Willis, Popaj in Michael Jordan. Sami carji brez las.
Foto: Chris Mueller
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?