Ob pogledu v zgodovino hitro ugotovimo, da je trstni sladkor že zelo star. Prihaja iz Indije, kjer so ga pridelovali že pred 2.500 leti, a je pridelava ostala omejena na Srednji vzhod.
Trstni sladkor je bil zelo drag, vse dokler ga ni Kolumb na svojem drugem potovanju leta 1493 prinesel na območje današnjega Haitija in Dominikanske republike. Na Karibih je sijajno uspeval, gojenje se je razširilo še na sosednje države, pridobljeni sladkor pa je postal glavno sladilo civiliziranega sveta.
V srcu Evrope
V naše dežele je sladkor prišel kot začimba z Orienta. Bil je zelo drag in najprej se je uporabljal v medicinske namene. Šele sčasoma je našel svojo pot tudi v kuhinje. V renesansi je bil še sestavina, ki so si jo lahko privoščili le bogati sloji. Sladkih desertov, kot dodaten hod ob jedi, niso poznali.
Napredka ni bilo mogoče ustaviti
Od druge polovice 19. stoletja pa vse do danes se pri nas sladkor prideluje iz sladkorne pese. Le malo ljudi ve, da se lahko za to zahvalimo Napoleonu – takrat sladkorni trst zaradi blokade v času Napoleonovih vojn ni mogel prihajati iz kolonij v Evropo.
Pomagalo je tudi odkritje nemškega kemika in farmacevta Andreasa Marggrarafa, ki je že leta 1747 ugotovil, da ima sladkorna pesa enake sladkorne kristale kot sladkorni trst.
Rjavi ali beli?
Večno vprašanje je, kateri je bolj zdrav. Beremo lahko, da se z dodanim rjavim sladkorjem lepše razvijeta aromi kave in čaja.
Glavna razlika med belim in rjavim sladkorjem je v tem, da rjavi ne gre skozi proces rafiniranja, pri katerem naravnemu sladkorju odstranijo ostanke melasinega sirupa in vlaknine. Zato presnojedci dajejo prednost rjavemu.
Varljivo
Rjavi sladkor lahko izvira tako iz sladkornega trsta kot tudi iz sladkorne pese. Rjava barva sam po sebi pa ne pomeni, da gre za kakovosten naravni trstni sladkor.
Klasični beli sladkor se prideluje iz sladkorne pese. Nastane s stiskanjem rezin sladkorne pese, nato pa se očisti v nadaljnjih kemičnih procesih. Trstni sladkor se izdeluje podobno, le proces prečiščevanja ni tako dolgotrajen, ker ne vsebuje toliko nečistih delcev. Za trstni sladkor je zaradi velikega deleža melase značilna zlata barva. Ta se pri sladkorju iz sladkorne pese odstrani. Zaradi melase trstni sladkor ohrani del dragocenih hranilnih snovi.
Sladkorju iz sladkorne pese melaso dodajajo še pozneje, za barvo uporabijo tudi karamelne sirupe, vendar pa tak sladkor po vsebini hranilnih snovi ni enako kakovosten kot tisti iz sladkornega trsta. Bodite pozorni na zapisano na embalaži.
Namig:
Sladkor je še vedno sladkor in vsebuje več energijske vrednosti, kot je človek običajno potrebuje. Za bolj zdrav življenjski slog uporabljajte manj sladkorja ali pa si jedi sladite z javorjevim sirupom, medom, žitnim sladom, suhim sadjem ali čežano.