Ali ta trenutek sedite? Nova študija pravi, da lahko celodnevno sedenje poveča tveganje za srčne bolezni za 40 odstotkov

4. 12. 2024
Deli
Nova študija kaže, da bi morali ta čas sedenja prekiniti, kadar lahko, še posebej, če vsak dan sedite 10 ur. (foto: Profimedia)
Profimedia

Priznajmo si: sedenje je postalo resna skrb zdravstvenih delavcev po vsem svetu. In čeprav morda storimo vse, kar je v naši moči, da ostanemo aktivni in na nogah, raziskava kaže, da vsak četrti Evropejec sedi več kot osem ur na dan. 

To je logično – navsezadnje sedimo med vožnjo v službo, za pisalno mizo ali na sestankih in ob koncu dneva, ko jemo večerjo in potem gledamo televizijo, veliko priložnosti je, da sedimo.  Toda nova študija kaže, da bi morali ta čas sedenja prekiniti, kadar lahko, še posebej, če vsak dan sedite 10 ur.

Preberite še: 

Nedavna študija, objavljena v Journal of the American College of Cardiology (JACC) in predstavljena na znanstvenih sejah Ameriškega združenja za srce leta 2024, kaže, da lahko več kot 10,6 ur na dan sede, leže ali leže znatno poveča tveganje za srčno popuščanje in srčno-žilne smrti – tudi med ljudmi, ki redno telovadijo. 

Kaj je pokazala raziskava?

Po osmih letih spremljanja so bili rezultati jasni: posamezniki, ki so dnevno preživeli več kot 10,6 ure v sedečem položaju—sedenju, ležanju ali počivanju—so imeli znatno povečano tveganje za srčno popuščanje in smrtnost zaradi srčno-žilnih bolezni.

Natančneje, tisti, ki so bili toliko časa neaktivni, so imeli višje tveganje, tudi če so tedensko telovadili v skladu s priporočili.Udeleženci, ki so bili dnevno neaktivni 10,6 ur ali več, so imeli 40 % višje tveganje za srčno popuščanje v primerjavi s tistimi, ki so sedeli manj.

Najbolj sedeča skupina je imela tudi 54 % večje tveganje za smrt zaradi srčno-žilnih bolezni."Naše ugotovitve podpirajo zmanjševanje časa, preživetega v sedečem položaju, kot način za zmanjšanje srčno-žilnih tveganj. Meja 10,6 ure dnevno se zdi ključen prag, ki je povezan z višjim tveganjem za srčno popuščanje in smrtnost," je povedal dr. Shaan Khurshid, kardiolog in soavtor raziskave.

"Predolgo sedenje ali ležanje je lahko škodljivo za zdravje srca, tudi za tiste, ki so sicer telesno aktivni."

Raziskava je pokazala, da so bili škodljivi učinki dolgotrajnega sedenja manj izraziti pri tistih, ki so se ukvarjali z zmerno do intenzivno telesno aktivnostjo. Vendar je povečano tveganje za srčno popuščanje in smrt zaradi srčno-žilnih bolezni ostalo višje pri tistih, ki so bili dlje časa sedeči.

Tudi posamezniki iz najbolj sedeče skupine, ki so se vsaj 150 minut na teden ukvarjali z zmerno do intenzivno telesno aktivnostjo, so imeli 15 % višje tveganje za srčno popuščanje in 33 % večje tveganje za smrt zaradi srčno-žilnih bolezni v primerjavi z manj sedečimi posamezniki.

Tradicionalne smernice za zdravje srca pogosto spregledajo sedeče vedenje in se osredotočajo predvsem na telesno aktivnost. Ta raziskava pa poudarja, da je čas, preživet v sedečem položaju, enako pomemben dejavnik pri preprečevanju srčno-žilnih bolezni.

"Raziskava prispeva k vse več dokazom o močni povezavi med sedečim vedenjem in zdravjem srca," je dejal dr. Harlan M. Krumholz, profesor na Yale School of Medicine in glavni urednik revije JACC.

"Ugotovitve močno nakazujejo, da moramo ljudi spodbuditi k večji gibalni aktivnosti za boljše zdravje."

Raziskava je tudi pokazala, da lahko že majhne spremembe prinesejo velike koristi. Udeleženci, ki so se dnevno gibali samo 30 minut več—tako da so bili sedeči 10,1 ure namesto 10,6 ure—so imeli občutno manjše tveganje za srčno popuščanje v primerjavi z najbolj sedečo skupino.

Kako to uporabiti v vsakdanjem življenju?

Dobra novica je, da obstaja več načinov za zmanjšanje vplivov sedečega vedenja in izboljšanje zdravja srca, še posebej, če postopoma zmanjšujete čas, ki ga dnevno preživite v neaktivnosti. 

Tukaj je nekaj preprostih načinov, kako začeti:·        

 Pogoste pavze. Če imate pisarniško delo ali dolgo sedite, raziskave priporočajo, da vsake pol ure vstanete, se raztegnete ali greste na kratek sprehod.·         

Stojte med delom. Razmislite o uporabi stoječe mize ali se med telefonskimi klici sprehajajte. Če delate od doma, si lahko začasno ustvarite stoječo delovno postajo, na primer tako, da prenosnik postavite na višjo površino, brez dodatnih stroškov.·        

 Povečajte telesno aktivnost. Dodajte več gibanja skozi ves dan, ne le med vadbo. Uporabite stopnice, pešačite ali kolesarite do bližnjih krajev ali se vključite v druge oblike aktivnosti, ki prekinejo dolge obdobja sedenja.·         

astavite opomnike za gibanje. Uporabite fitnes zapestnico ali alarm na telefonu, ki vas bo opomnil, da se vsake 30 do 60 minut premaknete.

Ključne ugotovitve

Nova študija, objavljena v reviji JACC, razkriva povezavo med sedečim vedenjem in zdravjem srca. Tudi za telesno aktivne osebe lahko več kot 10,6 ure dnevnega sedenja ali ležanja znatno poveča tveganje za srčno popuščanje in smrt zaradi srčno-žilnih bolezni.

Ugotovitve kažejo, da lahko izboljšate zdravje srca z redno telesno aktivnostjo in zmanjšanjem časa, preživetega v sedečem položaju. Če vas skrbi za zdravje srca, se posvetujte z zdravstvenim strokovnjakom, da ponovno ocenite svojo dnevno rutino in zmanjšate čas sedenja.

Preproste spremembe življenjskega sloga, kot so vključevanje več gibanja v vsakdan in redne pavze, so enostaven način za zaščito dolgoročnega srčno-žilnega zdravja.

Preberite še: 

Novo na Metroplay: Alenka Husič o najlepših spominih, vzgoji hčerk in pestrem preteklem letu