Se vas takoj, ko se vreme otopli, loti prehlad s kihanjem in zamašenim nosom? Morda do junija še zdržite, potem pa postanejo vaše oči srbeče in se solzijo. Mogoče pa vam uspe zdržati celo do avgustovske pasje vročine, preden vas napadejo sinusni glavoboli.
Ne glede na to, kdaj udarijo, ti simptomi kažejo na istega krivca: sezonske alergije. Vzpodbudita jih cvetni prah ali plesen. Tovrstne alergije poznamo tudi po imenih alergijski rinitis ali seneni nahod in nikakor niso mačji kašelj – simptomi lahko postavijo na glavo vaš spanec, razpoloženje in celo produktivnost. Zato jih ne smete obravnavati kot zgolj alergije, opozarjajo strokovnjaki. Poiščite pomoč, ker je trpljenje brez potrebe zares nesmiselno.
Postavljanje diagnoze
Recimo, da se vam dozdeva, da vas mučijo sezonske alergije. Si lahko sami postavite diagnozo?
Zelo težko je natančno ugotoviti zgolj na podlagi simptomov. Čas pojavljanja simptomov sicer močno nakazuje na točno določene alergije. Odvisno od tega, kje živite, koncentracija cvetnega prahu svoj vrhunec doseže v aprilu in maju, pri ambroziji pa to traja od avgusta do oktobra. Pogosto pa se lahko kaže tudi navidez klasična reakcija na določen sezonski alergen, pri testiranju pa rezultati pravijo, da gre denimo za alergijo na pršice.
Edini pravi način, da ugotovite, za kaj gre, je torej testiranje. To je zelo pomembno, kajti izogibanje substancam, ki sprožijo alergije, je eden najboljših načinov za zmanjšanje simptomov in potrebe po zdravilih.
Obvladovanje simptomov
Razen v primeru, ko so simptomi zares hudi, si lahko pomagate z zdravili brez recepta. Ta zdravila delujejo tako, da blokirajo histamin, eno izmed substanc, ki so gonilna sila alergijskih simptomov. Če vas pečejo in srbijo oči, lahko pomagajo kapljice.
Vam ni do tablet?
Za učinkovito se je izkazalo izpiranje nosu s solno oziroma fiziološko raztopino, ki vam bo pomagala odmašiti nos, hkrati pa odgnala alergene in vnetne celite, ki povzročajo simptome. Raztopino lahko pripravite tudi sami. Le poskrbite za to, da bo voda prekuhana.
Sestavine:
- sol (ki ne vsebuje joda in sredstva proti strjevanju, ker lahko draži sluznico)
- jedilna soda
- 2 dcl vode
V čisti posodici zmešajte 3 zvrhane čajne žličke soli in 1 čajno žličko jedilne sode ter mešanico shranite v nepordušno zaprti posodi.
Za izpiranje žličko pripravljene suhe mešanice vmešajte v 2 dcl destilirane ali prekuhane vode. Če tekočina povzroča pekoč občutek, zmanjšajte količino suhih sestavin.
Nasvet: tekočine ne uporabljajte, če imate nos popolnoma zamašen. Z izpiranjem prenehajte, če občutite bolečino v nosu in če se pojavijo kakršnekoli druge težave.
Seveda pa je vedno najbolje, da se o tem, kaj bi bilo najbolje za vas, pogovorite s svojim osebnim zdravnikom. Posvet je posebno priporočljiv v primeru, da jemljete še kakšna druga zdravila ali imate kronične zdravstvene težave.
Več: 8 stvari, ki jih je dobro vedeti o senenem nahodu
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?