Simptomi in razlogi krvavitve iz zgornjih prebavil – vse, kar morate vedeti

23. 5. 2024
Deli
Simptomi in razlogi krvavitve iz zgornjih prebavil – vse, kar morate vedeti (foto: Profimedia)
Profimedia

Krvavitev iz zgornjih prebavil je resno zdravstveno stanje, ki zahteva takojšnjo zdravniško pomoč. Gre za krvavitev, ki izvira iz požiralnika, želodca ali dvanajstnika (prvi del tankega črevesa). Spoznajte znake in simptome krvavitve iz zgornjih prebavil, možne vzroke, metode diagnoze ter načine zdravljenja in preprečevanja.

Krvavitev iz zgornjih prebavil se pojavi, ko pride do krvavitve v prebavnem traktu nad t.i. Treitzovim ligamentom, anatomsko strukturo, ki ločuje zgornje in spodnje prebavilo. Ta krvavitev se lahko manifestira na različne načine, od blagih do življenjsko nevarnih stanj. Krvavitev iz zgornjega dela prebavil so običajno posledica težav s požiralnikom, želodcem ali dvanajstnikom. 

Prepoznajte znake in simptome

Bruhanje krvi (hematemeza)

Hematemeza (bruhanje krvi iz želodca) je eden izmed najbolj očitnih znakov krvavitev iz zgornjega dela prebavil. Izbruhana kri je lahko svetlo rdeča ali temno rjava (podobna kavni usedlini), kisla, ni penasta in pogosto že koagulirana (strjena), ker gre za prebavljeno kri iz želodca ali dvanajstnika.

Črno, katranasto blato

Črno blato, imenovano tudi melena, se pojavi, ko kri prehaja skozi prebavni trakt, kjer se prebavi in izloči v obliki temnega, katranastega blata. Blato ima značilen neprijeten vonj, kar je posledica prisotnosti prebavljenih krvnih strdkov.

Svetla kri v blatu (hematohezija)

Čeprav je hematohezija bolj značilna za krvavitve iz spodnjih prebavil, se lahko pojavi tudi pri obilnih krvavitvah iz zgornjih prebavil. Kri je svetlo rdeča in vidna v blatu.

Bolečine v trebuhu

Krvavitve iz zgornjega dela prebavil lahko spremljajo bolečine v trebuhu. Te so pogosto posledica ulkusov (razjed) ali vnetja v želodcu ali dvanajstniku. Bolečina je v tem primeru največkrat lokalizirana v zgornjem delu trebuha.

Slabost in bruhanje

Poleg omenjenega bruhanja krvi, lahko bolniki občutijo tudi splošno slabost in pogosto bruhanje, ki ni nujno krvavo, a je lahko posledica draženja želodčne sluznice.

Znaki anemičnosti

Dolgotrajna ali huda notranja krvavitev lahko vodi v anemijo, ki se kaže s simptomi, kot so utrujenost, bledičnost, omotica in plitvo dihanje. Ti simptomi so posledica izgube rdečih krvnih celic in zmanjšane sposobnosti telesa za prenašanje kisika.

Profimedia

Možni vzroki za krvavitve iz zgornjega dela prebavil 

Peptična razjeda

Peptične razjede (ulkusi) so razjede na sluznici želodca ali dvanajstnika in so najpogostejši vzrok za krvavitve iz zgornjega dela prebavil. Nastanejo zaradi neravnovesja med agresivnimi dejavniki, kot so želodčna kislina in pepsin, ter obrambnimi mehanizmi sluznice.

Gastritis in duodenitis

Vnetje želodčne sluznice (gastritis) ali sluznice dvanajsternika (duodenitis) lahko povzroči krvavitev, še posebej če je vnetje kronično in povezano s kakšno bakterijsko okužbo ali pa kot posledica uporabe nesteroidnih protivnetnih zdravil.

Krčne žile (varice) na požiralniku

Vene na požiralniku so blizu površine požiralnika in v primeru povečanega tlaka v portalni veni (portalna hipertenzija) lahko te vene počijo in povzročijo hudo krvavitev.

Mallory-Weiss sindrom

Mallory-Weiss sindrom predstavlja vzdolžno razpoko v sluznici požiralnika, ki nastane zaradi silovitega bruhanja ali kašlja. Pogosto se pojavi pri alkoholikih in lahko povzroči nevarno krvavitev.

Gastroezofagealna refluksna bolezen (GERB)

GERB lahko vodi do vnetja in erozij v spodnjem delu požiralnika. Te poškodbe lahko povzročijo krvavitev, še posebej če je bolezen dolgotrajna in nezdravljena.

Tumorji

Benigni in maligni tumorji v zgornjih prebavilih lahko povzročijo krvavitev, bodisi zaradi neposrednega erozivnega učinka na sluznico ali zaradi ulceracije tumorja.

Kako zdravniki odkrivajo prisotnost krvavitve iz zgornjega dela prebavil

Klinična Preiskava

Zdravnik bo najprej opravil temeljit klinični pregled in zbral podrobno anamnezo, vključno z vprašanji o simptomih, družinski anamnezi, prehranskih navadah in morebitni uporabi zdravil.

Laboratorijski Testi

Krvne preiskave lahko pokažejo znake anemije (nizka raven hemoglobina) in motnje strjevanja krvi. Testi delovanja jeter in ledvic so prav tako pomembni za oceno splošnega zdravstvenega stanja.

Endoskopija

Endoskopija je najbolj zanesljiva metoda za diagnozo tovrstnih krvavitev. S pomočjo upogljive cevi z majhno kamero zdravnik pregleda notranjost požiralnika, želodca in dvanajstnika ter poišče vir krvavitve. Med endoskopijo lahko zdravnik že kar takoj zdravi določene vzroke krvavitve.

Radiološki pregledi

Če endoskopija ni možna ali ne omogoči postavitve zanesljive diagnoze, se lahko uporabijo radiološke metode, kot so računalniška tomografija (CT) ali nuklearna medicina, za odkrivanje vira krvavitve.

Običajni postopki zdravljenja

Stabilizacija

Prvi korak pri zdravljenju krvavitev zgornjega dela prebavil je stabilizacija bolnika. To vključuje intravenozno tekočinsko terapijo za obnovitev količine krvi, transfuzijo krvi, če je potrebno, in podporo vitalnih funkcij.

Endoskopsko zdravljenje

Endoskopsko zdravljenje je pogosto prva izbira za zaustavitev krvavitve. Metode vključujejo termalno koagulacijo ali uporabo mehanskih naprav, kot so endoskopske sponke ali trakovi za vezanje krčnih žil (varic).

Zdravila

Zdravnik lahko prepiše zdravila, ki zmanjšujejo proizvodnjo želodčne kisline in omogočajo hitrejše zdravljenje razjed in erozij. Antibiotiki se uporabljajo za zdravljenje okužbe z morebitnimi bakterijami. V primeru portalne hipertenzije se lahko uporabljajo beta-blokade za zmanjšanje tlaka v portalni veni.

Kirurško zdravljenje

Če endoskopske in medicinske metode ne uspejo, je morda potrebno kirurško zdravljenje. Z operativnim posegom se potem zaustaviti krvavitve, odstrani prizadeti dela prebavnega trakta ali popravi poškodb.

Preprečevanje ponovitve

Preprečevanje ponovitve krvavitve je ključnega pomena. To vključuje zdravljenje osnovnih bolezni, kot so ulkusi, morebitne okužbe ali reševanje portalna hipertenzije (nenormalno povišan tlak v venskem sistemu, ki je pogosta posledica ciroze jeter). Pomembno je tudiizogibanje dejavnikom tveganja, kot so alkohol, nesteroidna protivnetna zdravila in kajenje.

Kako lahko delujemo preventivno

Zdrava prehrana

Uravnotežena prehrana z nizko vsebnostjo kislin in dražečih snovi lahko pomaga preprečiti vnetje želodčne sluznice. Izogibajte se pretirani uporabi alkohola, kofeina in pikantnih jedi.

Pravilna uporaba zdravil

Nesteroidna protivnetna zdravila lahko povzročijo razjede in krvavitve, zato je pomembno, da jih uporabljate previdno, natančno po nasvetu zdravnika, in po možnosti ob jemanju dodatnih zaščitnih zdravil, ki vam bodo predpisana ali predlagana.

Redni zdravniški pregledi

Redni zdravniški pregledi in preiskave lahko pomagajo pri zgodnjem odkrivanju in zdravljenju stanj, ki lahko vodijo do krvavitve zgornjih prebavil, kot so ulkusi ali zelo pogoste okužbe z bakterijo Helicobacter pylori.

Zmanjšanje stresa

Stres lahko prispeva k težavam z želodcem in prebavili, zato je pomembno, da najdete načine za obvladovanje stresnih in anksioznih stanj. Priporoča se vadba, meditacija in različne sprostitvene tehnike.

Krvavitev iz zgornjih prebavil je resno stanje, ki zahteva hitro ukrepanje in ustrezno zdravljenje. Poznavanje znakov in simptomov vam lahko pomaga prepoznati problem in pravočasno poiskati zdravniško pomoč. S pravilno diagnozo, zdravljenjem in preventivnimi ukrepi lahko zmanjšate tveganje za resne zaplete in ohranite zdravje prebavil.

Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?