Število okužb dihal je trenutno v porastu tako pri otrocih, kakor tudi pri odraslih.
Pediatrinja dr. Sanja Pek Capan je za vecernji.hr pojasnila, kako se lahko obvarujemo pred tovrstnimi okužbami.
Kako pogosto otroci zbolijo?
Sploh pri otrocih se včasih zdi, da so nenehno bolni. Ste se kdaj vprašali, kako pogoste okužbe so normalne in kakšno zdravljenje je potrebno?
"Otroci v vrtcu imajo v povprečju od 6 do 10 okužb na leto, nekateri pa tudi do dvanajst. Najpogosteje govorimo o virusnih okužbah, ki minejo same od sebe, simptomi pa so izcedek iz nosu, kašelj, boleče grlo in visoka temperatura. Takšne okužbe zahtevajo le simptomatsko zdravljenje," je povedala strokovjakinja.
V primeru bakterijskih okužb je smiselna uporaba antibiotikov, a pediatrinja ob tem opozarja, da odsvetuje prepogosto in nepremišljeno uporabo antibiotikov. "Pogosta, prehitra in nenamenska uporaba antibiotikov lahko privede do povečane odpornosti bakterijskih povzročiteljev in s tem do bolj zapletenih bakterijskih okužb." Pred uporabo antibiotikov je torej nujno, da se posvetujete z zdravnikom.
Zdrava ustna flora ščiti pred okužbami dihal
Odrasli in otroci smo vsakodnevno v stiku z virusi in bakterijami. Vsako srečanje z mikroorganizmi spodbudi naš imunski sistem in ustvari specifične snovi proti bakterijam in virusom. Prvi steber naše obrambe je ustni mikrobiom.
"Ustni mikrobiom, znan tudi kot ustna flora, je sestavljen iz vrste mikroorganizmov, ki so naravno prisotni v ustih. V ustni flori so 'dobre' in 'slabe' vrste bakterij iz iste družine – podobno kot pri črevesni flori. Zdravo ustno floro sestavlja približno 800 do 1000 različnih vrst bakterij. Njihova sestava se razlikuje glede na starost in zdravstveno stanje, velika raznolikost dobrih bakterij ustnega mikrobioma pa odganja neželene mikroorganizme," je pojasnila zdravnica in ob tem poudarila, da zdrava ustna flora vpliva na celotno področje ust, nosu in grla. Skrbi, da se škodljivi mikroorganizmi težko naselijo v zgornja dihala in tako podpira imunski sistem.
Za zaščito organizma je pomembno, da poskrbimo za zdravo ustno floro, ki ji sicer pogosto škodimo z neustrezno prehrano, predvsem živili z visoko vsebnostjo sladkorja (npr. sladkarije, suho sadje), z gaziranimi pijačami ter s kislimi živili, kot so denimo citrusi ali kisli bonboni. Tudi prepogosto jemanje zdravil, predvsem antibiotikov, in slaba ustna higiena lahko vplivata na našo ustno floro ter zmanjšata raznolikost in število koristnih bakterij, tako da naš ustni mikrobiom ne more več v celoti opravljati svojih nalog.
Vitamin D igra pomembno vlogo
Vitamin D je vključen v številne vitalne funkcije v telesu, še posebej pa je pomemben za homeostazo kalcija in zdravje kosti ter imunski sistem otrok in odraslih.
"Klinične študije kažejo, da so ljudje, ki jim primanjkuje vitamina D, bolj dovzetni za okužbe, kot ljudje, ki so s tem vitaminom preskrbljeni. Še posebej v zimskih mesecih, ko je izpostavljenost soncu omejena, zato lahko pride do oslabljenega imunskega sistema. V teh obdobjih je smiselno jemanje vitamina D v obliki prehranskega dodatka," svetuje pediatrinja.
Za zaščito pred okužbami je torej pomembna ustrezna prehrana, ki bo krepila našo ustno floro in obenem telesu zagotavljala zadostno količino vitamina D. Koristno je lahko tudi jemanje določenih dopolnil, a se o tem najprej posvetujte s strokovnjakom.
Vir: vecernji.hr