Če imate te težave, bodite pozorni.
Boleča in otekla stopala običajno niso razlog za preplah, še posebej če gre za kratkotrajno težavo po naporni telesni aktivnosti. Vendar pa lahko vztrajno otekanje ali poslabšanje simptomov kaže na resnejše zdravstvene zaplete, ki zahtevajo zdravniško pomoč.
Ne spreglejte:
- Od utrujenosti do težav z vidom: to je 7 zgodnjih znakov multiple skleroze
- "Postne" breskvice, za katerimi je nekoč norela vsa Jugoslavija: tako v hipu pripravite slastno sladico brez mleka in jajc
Do oteklih stopal lahko pride iz več razlogov. Pogosto se pojavi je po dolgotrajnem stanju ali hoji, poleti pa je lahko vzrok tudi vročina. V teh primerih si največkrat pomagamo z dvignjenimi nogami in počitkom, kar običajno zadostuje. Če pa se otekanje ponavlja ali ne izzveni, gre lahko za znak resnejših težav.
Eden od pogostejših vzrokov za dolgotrajno otekanje stopal je globoka venska tromboza – stanje, pri katerem se v veni (najpogosteje v nogi) tvori krvni strdek. Ta ovira pretok krvi in povzroči otekanje. Če se strdek ne zdravi pravočasno, lahko potuje do pljuč in povzroči pljučno embolijo, ki je lahko smrtno nevarna. Znaki globoke venske tromboze vključujejo bolečino, rdečino in oteklino v eni nogi, koža pa je pogosto na otip toplejša.
Tudi bolezni jeter lahko vodijo do otekanja. Spremljajoči simptomi bolezni jeter so lahko utrujenost, izguba apetita, porumenela koža in srbečica.
Nazadnje so lahko vzrok tudi težave z ledvicami. Če ledvice ne izločajo učinkovito odvečne tekočine, se ta zadržuje v telesu in povzroča otekanje. Znaki ledvičnih bolezni so lahko spremembe pri uriniranju, utrujenost, povišan krvni tlak, bolečine v križu in slabost.
Če opazite, da vam otekajo stopala ali noge, ob tem pa se pojavljajo še drugi simptomi, je pomembno, da se čim prej posvetujete z zdravnikom. Le tako boste ugotovili pravi vzrok in pričeli z ustreznim zdravljenjem.
Vir: kafe.rs