13. septembra Rdeči križ Slovenije obeležuje Svetovni dan prve pomoči. Letos poteka pod sloganom 'Bodi junak. Rešuj življenja. Prva pomoč je za vsakega, kjerkoli.', s čimer želijo opozoriti predvsem na pomen znanja prve pomoči od otroških let naprej.
Svetovni Dan prve pomoči, ki je vsako leto na drugo soboto v septembru, so prvič obeležili leta 2000, ko je 16 evropskih nacionalnih organizacij Rdečega križa dalo pobudo za tovrstno praznovanje. Od takrat do danes je 77 nacionalnih društev Rdečega križa in Rdečega polmeseca, med katerimi je tudi Rdeči križ Slovenije, izvajalo različna usposabljanja iz prve pomoči, ki se jih je udeležilo več kot 14 milijonov ljudi.
Letošnji slogan je 'Bodi junak. Rešuj življenja. Prva pomoč je za vsakega, kjerkoli.' Z njim želijo izpostaviti potrebe po 'junakih prve pomoči', ki so pripravljeni reševati življenja ob naravnih in drugih nesrečah. Nesreče se lahko pojavijo kadarkoli, kjerkoli in prizadenejo kogarkoli. Usposabljanja iz prve pomoči pa lahko pripravijo vsakogar, da kjerkoli rešuje življenja. Ob tej priložnosti je IFRC pripravila animacijo, ki osvešča ljudi prav o tem.
Svetovni dan prve pomoči v Sloveniji
V Sloveniji Svetovni dan prve pomoči obeležujemo 13. septembra z namenom opozoriti širšo javnost, kako pomembno je znanje prve pomoči od otroških let naprej.
Stališče Rdečega križa Slovenije je, da bi morala država zakonsko urediti, da so usposabljanja iz prve pomoči obvezna v šolah, na delovnih mestih in za udeležence v prometu ter, da bi bilo potrebno ta znanja obnavljati vsaj na vsake 3 do 5 let. Nedopustno je, da tečaji prve pomoči niso obvezni sestavni del usposabljanja bodočih voznikov motornih vozil, obvezen je zgolj izpit. Prav tako je nedopustno, da lahko posameznik pridobi dvojnik izpita prve pomoči, ki ga je opravil pred 30 leti in več, ne da bi mu bilo potrebo to zanje osvežiti. V Zakonu o voznikih je potrebno ohraniti določila o obveznem izpitu iz prve pomoči pri Rdečem križu Slovenije in vzpostaviti mehanizme za obnavljanja znanja iz prve pomoči pri Rdečem križu Slovenije vsaj na vsakih 5 let.
Prav zato si Rdeči križ Slovenije prizadeva, da bi se vsebine prve pomoči (preprečevanje nezgod, osnove nudenja prve pomoči) uvedle v obvezni učni program tako osnovnih kakor tudi srednjih šol. Preprečevanje nezgod in obvladovanje prve pomoči ni le izraz privzgojene solidarnosti, ampak sodi v splošno izobrazbo in usposobljenost, katere se je treba začeti učiti v osnovni šoli in pozneje nadgrajevati oziroma ohranjati kot veščino za vsakodnevno rabo.
Dejstva, ki si jih je dobro zapomniti:
- Prva pomoč rešuje življenja. To je prvi korak v verigi preživetja, ne glede na to ali gre za naravno ali kakšno drugo nesrečo. Pomembno je učinkovito in hitro ukrepanje, ki preprečuje resne poškodbe.
- Nesreča se lahko zgodi kadarkoli, kjerkoli in komurkoli. Ob nesrečah kar 90% življenj rešijo lokalni prebivalci. Usposobljenost za nudenje prve pomoči prispeva k zmanjševanju ranljivosti in zagotavlja boljšo pripravljenost oseb za ukrepanje, ko pride do nesreče.
- Vsakih 5 sekund nekdo na svetu umre zaradi posledic poškodb. Večje število usposobljenih oseb za nudenje prve pomoči pomeni, da lahko pomagajo pri preprečevanju vsakodnevnih smrtnih primerov.
O tem, kako pomembno je znanje prve pomoči se lahko prepričate sami
13. septembra na Celjskem obrtnem sejmu, na razstavnem prostoru AMZS, ogledate prikaz veščin nudenja prve pomoči, temeljnih postopkov oživljanje, uporabe defibrilatorja in oskrbe najpogostejših poškodb. Vljudno vabljeni.
27. septembra, v Kopru ogledate XX. državno preverjanje usposobljenosti ekip prve pomoči Civilne zaščite in Rdečega križa. Na sedmih delovnih točkah v mestnem središču Kopra bodo namreč člani štirinajstih najbolje uvrščenih ekip iz regijskih preverjanj, pokazali svoje znanje nudenja prve pomoči na realnih simulacijah različnih nesreč in ponesrečencev. Vljudno vabljeni.
Bodi junak. Rešuj življenja. Prva pomoč je za vsakega, kjerkoli.
Prva pomoč rešuje življenja.
Foto: Shutterstock
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?