Teh vrst bolečin ne bi smeli ignorirati (a ste to že naredili)

2. 5. 2023
Deli
Teh vrst bolečin ne bi smeli ignorirati (a ste to že naredili) (foto: Profimedia)
Profimedia

Lažje je ignorirati bolečino in upati, da bo izginila, kot da bi iskali vzrok. V spodnjih primerih bi morali v vas zazvoniti alarmi. 

Poznate situacijo? Nekaj vas zaboli v vratu ali hrbtu, malce se popravite na stolu in delate naprej. Naslednji dan vas še vedno boli, vendar upate, da bo hitro mimo. In tretji dan enako, pa četrti ... Kdaj bolečine ne bi smeli ignorirati? 

Poglejmo, kdaj morate ukrepati, ko začutite bolečino:

Bolečina v hrbtu

Veliko odraslih se pritožuje nad bolečinami v hrbtu, a glede tega ne ukrepajo. No, če se vam do zdaj ni zgodilo nič resnega, ker ste zanemarjali bolečino, to pomeni, da gre verjetno za slabo držo in pomanjkanje gibanja. V redkih primerih pa je to lahko pokazatelj nečesa resnejšega. 

Nenadna in ostra bolečina v spodnjem delu hrbta lahko kaže na stiskanje dveh ali več živčnih korenin (sindrom kavde ekvine). To je posledica počenega diska ali tumorja, ki pritiska na živce na dnu hrbtenice. 

Pekoče in šibke noge

Če vas po vadbi bolijo noge in imate pekoče mišice, to ni nič takšnega. Po hranljivem obroku, hidraciji in raztezanju naslednji dan, bi moralo biti bolje. Če brez pravega razloga čutite, da so vaše noge šibke in pekoče, postanite pozorni. Posebno če se to dogaja pogosto in postaja problem, saj ne morete več normalno prehoditi niti krajše razdalje. 

Krivih je lahko več zdravstvenih razlogov, v skrajnem primeru tudi tumor hrbtenice. Ko raste, začne pritiskati na hrbtenjačo, živce, žile in kosti. 

Bolečina v mečih

Bolečina v mečih je lahko posledica krča, pretirane vadbe ali česa drugega, v nekaterih primerih pa lahko nakazuje na vensko trombozo. Večja verjetnost, da se naredijo takšni strdki v krvi, je, kadar sedite in niste mobilni dlje časa, npr. na dolgi vožnji z letalom. 

Drugi znaki venske tromboze so še toplejši predel na tistem delu meč, kjer čutite bolečino in razbarvanje kože. 

Bolečine v očeh 

V digitalni dobi bolečina v očeh ni nič redkega in pogosto jo pripišemo dolgemu dnevu v službi ter odmislimo. In drži, da ekrani povzročajo pekoče oči, zamegljen vid in občutljivost na svetlobo. Če izkusite kaj od tega, se pogovorite z z okulistom o možnosti zaščite oči. 

V nekaterih primerih je bolečina v očeh težje rešljiva težava, saj gre za optično nevropatijo - vnetje okrog vidnega živca. Konča se lahko tudi z izgubo vida. Če težavo odkrijete hitro, si lahko zagotovite ustrezno zdravljenje in vaš vid si skoraj v celoti opomore. 

Prisluhnite aktivni podkastu! 

Ana Zrimšek o prehrani žensk

V tokratni epizodi Aktivni podkasta je z nami Ana Zrimšek, strokovnjakinja na področju prehrane žensk v obdobjih zanositve, nosečnosti in po porodu. Zaupala nam je vse, kar moramo vedeti o prehrani v omenjenih obdobjih.

Kaj lahko storimo, če je do nosečnosti prišlo nenačrtovano in zaradi tega prej nismo poskrbeli za ustrezen življenjski slog? Kako lahko omilimo nosečniško slabost? Zakaj nastane nosečniški diabetes? Lahko ustrezna prehrana poskrbi za lažji porod? Kaj je še posebej pomembno v času po porodu? Vse to in še več v novi epizodi Aktivni podkasta.

Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?