Za kreme, ki so jih preizkusili, boste odšteli med 6,14 in 33,95 evra/škatlico, testirali pa niso le v laboratorijih, ampak so k sodelovanju povabili tudi več kot 300 prostovoljk.
Kreme, ki so jih tokrat potrošniške organizacije postavile pod drobnogled, naj bi bile nekakšni multipraktiki. Ženske naj bi (končno) dobile kremo, ki ponuja 'vse v enem', gre za t. i. kremi BB (Blemish Balm) in CC (Colour Correction).
Za kreme, ki so jih preizkusili, boste odšteli med 6,14 in 33,95 evra/škatlico, testirali pa niso le v laboratorijih, ampak so k sodelovanju povabili tudi več kot 300 prostovoljk.
'Revolucija' le kot marketinški trik
Kot poudarjajo na ZPS, kremi BB in CC ne predstavljata revolucionarne novosti, saj sta BB in CC le izpeljanki obarvane kreme, ki jo poznamo že desetletja.
V kremah BB in CC so proizvajalci združili lastnosti kreme (vlaženje kože), pudra (v izdelku so pigmenti, ki poenotijo polt) in pri večini sredstva za zaščito pred soncem (v izdelku je zaščitni faktor).
"Proizvajalci obljubljajo že kar čudežne učinke teh krem 'vse-v-enem' in tako lahko na nekaterih izdelkih preberemo trditve o "perfektnosti in revitalizaciji", "obrambi pred staranjem", "čudežnosti", "pravljičnih 7 učinkih" in "svilnati kremi", vendar ko smo kremam na testu seveda pošteno pogledali pod prste, se je mit o čudežnosti hitro razblinil," je izpostavila Urša Šmid Božičevič iz Zveze potrošnikov Slovenije in dodala: "Če bi verjeli proizvajalcem in njihovim oglaševalskim oddelkom, so kreme CC in BB pravi majhni čudeži, a na testu se je izkazalo, da vseh trditev ne morejo upravičiti."
Vlaženje, prekrivanje nepravilnosti, izenačenje barve polti
Vlaženje je za marsikateri izdelek očitno trd oreh. "Med neuspešnimi so celo izdelki precej prestižnih znamk, saj smo nekaterim podelili oceno 'pomanjkljivo' in 'nezadovol-jivo' za vlaženje. Čeprav pri vlaženju kože nobena krema v resnici ne blesti, se je ponovno pokazalo, da za učinkovit izdelek ni treba seči globoko v žep. Kar nekaj izdelkov, ki jih lahko kupimo v 'navadnih' drogerijah, celo v bolje založenih supermarketih, je dobilo za vlaženje kože oceno 'dobro'," je izpostavila Urša Šmid Božičevič.
Največje razlike na praktičnem delu preizkusa so bile v videzu kože po nanosu kreme. Eden od glavnih adutov krem BB in CC naj bi bil naravni videz kože, saj ne prekrijejo kože tako temeljito kot klasični tekoči pudri, a (kot obljubljajo proizvajalci) kljub temu 'izenačijo polt', vendar vse se pri tem niso dobro izkazale.
"Proizvajalci namreč največkrat ponujajo zgolj dva ali tri odtenke – svetlega, srednjega in temnega, včasih ločijo rožnatega in zlatega – le redkokateri pa ponuja širšo barvno paleto. Proizvajalci so torej pri odtenkih, ki jih ponujajo, poskrbeli predvsem za 'zlato sredino', če pa je vaša polt morda izrazito svetla ali temna, boste zase le stežka našli primerno kremo BB ali CC," opozarja Urša Šmid Božičevič.
Kreme BB le v manjši meri ščitijo pred soncem
Glede UV-zaščite trditve nekaterih proizvajalcev ne držijo. Proizvajalci preizkušenih krem BB in CC obljubljajo tudi zaščito pred soncem, v laboratoriju pa so preverili, koliko je v tem resnice. Tu se je med izdelki pokazala velika razlika, saj so kreme prejele ocene od 'dobro' do 'nezadovoljivo', zato na ZPS poudarjajo, da če boste dan preživeli v naravi, boste morali za res dobro zaščito uporabiti še kremo za sončenje.
Izdelki na testu:
- Bio Beaute Nuxe BB creme soyeuse perfectrice
- Biotherm Aquasource BB cream
- Bottega Verde
- Clarins BB Skin Perfecting Cream
- Clinique age defense BB cream
- Clinique superdefence CC crea
- Dermacol BB cream
- Garnier BB Cream
- La Roche Posay hidreane BB creme
- Loréal Nude magique BB cream
- Loréal Nude magique CC cream
- Maybelline Dream Fresh BB
- Nivea BB cream 6,
- Nivea Q 10 plus anti rides CC
- Olaz Total Effect 7 BB
- Olaz Total Effect 7 CC
- Vichy Ideali BB creme