Rastlino ste zagotovo že srečali na sprehodu, ali pa raste v bližini vašega doma na kakšnem travniku. Ste vedeli, da je tako učinkovita za zdravje?
Nič novega ni, da se navadna plahtica ali hemamelis uporablja v zdravilne namene, saj to v tradicionalni medicini počnejo že stoletja. Velikokrat se uporablja v obliki tinkture in lahko blaži kašelj, prehlad ali simptome bronhitisa. Kot rečeno, je navadna plahtica precej razširjena, zato ste jo že videli na travnikih ali pašnikih, ko ste se odpravili na izlet ali sprehod v okolici doma. Prepoznali jo boste po mnogih majhnih zelenkasto rumenih cvetovih in ozkih steblih.
Kaj vse se nahaja v tinkturi navadne plahtice?
V njej boste našli kar nekaj sestavin, ki pripomorejo k boljšemu zdravju. Pravzaprav je pravi vir hranljivih snovi za telo, saj vsebuje:
- vitamin C
- glikozide (z njimi se zdravi tudi srčno popuščanje, imajo protivnetne lastnosti)
- flavonoide (varujejo srce in ožilje, preprečujejo vnetja)
- tanine (blažijo vnetja)
- fenolno kislino (ima antioksidativne lastnosti)
Tinktura lahko med drugim ščiti celice pred oksidativnim stresom, izboljša cirkulacijo krvi in kisika, zmanjšuje vnetja, izboljša delovanje srca in ožilja, skrbi za zdravje možganov ... Vsebuje velik nabor bioaktivnih sestavin, zaradi česar tako učinkovito pomaga pri zdravstvenih težavah.
Se pa sestava tinktur lahko razlikuje glede na to, kako so bile rastline nabrane in pripravljene ter še pred tem vzgojene. Zato je nujno, da pred jemanjem dobro poznate navodila in priporočila.
V kakšne namene se uporablja tinktura navadne plahtice?
Ker ima tinktura veliko protivnetnih lastnosti, se boste z njo najpogosteje srečali pri prehladu. Takrat je v telesu namreč mnogo vnetij, ki jih pomaga zatreti. Posebej dober učinek boste verjetno opazili pri vnetju dihalnih poti, saj lahko tinktura navadne plahtice pomaga pri izločanju sluzi in s tem pospeši zdravljenje. To je koristno tudi pri kašlju in bronhitisu.
Lahko zavira ali zmanjša rast bakterij, zato je dober pripomoček v boju z okužbami, npr. pri ranah in vnetnih stanjih.
Pri čem lahko pomaga?
- lajša vnetja v telesu
- lajša težave s kožo (npr. blaži izpuščaje)
- blaži bolečino in oteklino ali rdečico pri pikih žuželk
- manjša rdečico pri opeklinah
- blagodejno vpliva na suho kožo, ekceme
- zmanjšuje draženje in pospeši celjenje ran
Kljub vsem naštetim dobrodejnim učinkom na zdravje, se morate pred uporabo tinkture navadne plahtice posvetovati z zdravnikom. V redkih primerih se lahko pojavijo stranski učinki v obliki alergijske reakcije (srbečica, izpuščaji, otekanje, težave z dihanjem), saj so nekateri občutljivi na rastline iz družine trpotčevk, poroča N1info.hr.
Če še nikoli niste bili prisotni pri pripravi tinkture navadne plahtice in s tem nimate izkušenj, je bolje, da jo kupite. Pred tem preverite proizvajalca in izkušnje ljudi, ki so tam že kupili tinkturo. Izkušenejši pa jo lahko pripravijo tudi sami doma.
Vir: N1info.hr
Prisluhnite aktivni podkastu!
Pogovarjali smo se z Janjo Kogovšek, prehransko strokovnjakinjo, ki nam je med drugim povedala tudi, katero živilo bi prav vsak od nas moral vključiti v svojo prehrano.
Novo na Metroplay: Helena Blagne iskreno o večeru, po katerem ni več mirno spala | Mastercard® podkast navdiha z Borutom Pahorjem