To se dogaja z vašim telesom 60 minut po tem, ko zaužijete preveč sladkorja

14. 2. 2022
Deli
To se dogaja z vašim telesom 60 minut po tem, ko zaužijete preveč sladkorja (foto: Profimedia)
Profimedia

Najprej trdno odločeni, da boste opustili sladkor ... In potem pride dan, ko se ne morete ustaviti.

Čeprav ponavadi ne jeste bele čololade, se je boste danes lotili, skupaj s torto in vsaj dvema kepicama sladoleda. Niti čokolada vaših nečakov ni varna pred vami.

Ste kdaj pomislili, kaj se dogaja z vašim telesom, ko zaužijete preveč sladkorja? Čez kaj vse gre vaše telo naslednjih 60 minut?

V tistem trenutku se boste morda res počutili krasno, a po eni uri bo počutje že drugačno. Mučil vas bo sladkorni »maček«. Na žalost sladkor sorazmerno hitro učinkuje na telo, njegov učinek pa lahko traja tudi po ure.

Več: Koliko škode naredi sladkor našemu telesu?

Če ste se spraševali, zakaj je temu tako in kaj se v resnici dogaja z vašim telesom, kadar zaužijete preveč sladkorja, boste dobili odgovor na obe vprašanji.

Najpreprostejši recept za pripravo okusnega piščančjega karija
Preberite nekaj enostavnih informacij o tem, kako trdo mora vaše telo delati, da se lahko spopade s prekomerno količino sladkorja.

Učinki sladkorja na telo

0-15 minut

Prvi del telesa, ki ga sladkor napade, so (po pričakovanjih) zobje ter dlesni. Sladkor se v kombinaciji z bakterijami v slini spremeni v kislo spojino, ki razžira zobno sklenino.

15-30 minut

Ko se prebije skozi želodec, se sladkor loti črevesja. Tanko črevo ga razgradi in razmoči, nakar se sladkor zlije v krvni obtok.

Na tej točki je treba sladkor pretvoriti v energijo ter ga razporediti v različna mišična tkiva po telesu. Zato v akcijo stopi trebušna slinavka in proizvede inzulin, da lahko proces steče.

Telo sladkorja ne more pretvarjati v nedogled, imamo pa ga kar precej. Zato telesu ne preostane drugega, kot da preostanek sladkorja pošlje jetrom, ki ga spremenijo v maščobo.

Tekom celotnega procesa je adrenalni sistem zaradi tako visokega vnosa sladkorja sklepal, da je bilo telo podvrženo silovitemu stresu. Na to se odzove z obrambnim mehanizmom, in sicer tako, da začne izločati kortizol in epinefrin, kar povzroči povečan srčni utrip in prekomerno znojenje.

30-45 minut

Krvni tlak je že povišan, prekomerni vnos sladkorja pa je povzročil izločanje dopamina v možganih, kar poznamo tudi kot t. i. »sugar high«.

Evforija bo hitro začela popuščati, kar bo tlakovalo pot padcu ravni sladkorja v krvi.

Raven hormonov in inzulina je še vedno visoka, ker se poskušajo spopadati s sladkorjem, zato začne raven sladkorja v krvi neizogibno padati. Nastopita zaspanost in razdražljivost, potem pa pride do sladkornega »mačka« v obliki glavobola.

Ta drastični padec ravni sladkorja v krvi povzroči, da poskušajo hormoni v telesu jetrom »ukrasti« nazaj karseda veliko količino, da bi se telo spet povrnilo v normalno stanje.

Poleg vsega naštetega pa je širjenje sladkorja po želodcu in črevesju (ter njegov posledičen umik) povzročilo prekomerno količino ujetih vetrov, kar se kaže kot bolečine v želodcu ter morebitni neprijetni zvoki.

45-60 minut

Dviganje in padanje ravni hormonov sta fagocitično celično aktivnost povsem zmedla, kar ni dobro za imunski sistem.

V naslednjih nekaj urah se bo telo tako slabše bojevalo proti škodljivim bakterijam, če bo prišlo v stik z njimi, kar pomeni večjo možnost za okužbo.

Preberite še: