Joga v vsakdanjem življenju je mednarodno znanstveno potrjen sistem izvorne joge, ki ga vadi veliko število ljudi po vsem svetu. V skladu z indijsko tradicijo znanje o jogi prehaja z učitelja, ki je dosegel samospoznanje, na učenca, ki svoje znanje deli drugim.
Takšni učitelji poučevanju joge namenijo vse svoje življenje, z namenom, da mi, ljudje, vpeti v vsakdanje obveznosti, lahko jogo vadimo varno in postopno.
V čem se vadba izvornih oblik joge razlikuje od bolj marketinških različic?
Na takšni vadbi boste lahko spoznali in postopno preizkusili tudi dihalne vaje, ki so izjemnega pomena za naše zdravje, psihično stabilnost in zmožnost koncentracije. Srečali se boste tudi z meditacijo, prečiščevalnimi tehnikami in preizkusili udobne položaje za sproščanje.
Sistem joga v vsakdanjem življenju se uporablja tudi v zdravstvenih ustanovah, šolah, domovih za ostarele in rehabilitacijskih centrih. Vadba po tem izvornem sistemu ni namenjena tekmovanju. Izvajajo jo lahko vsi od vrtca do pozne starosti. Sestavljena je iz 8-stopenjske vadbe in vključuje tudi posebne programe, kot so joga za hrbtenico, joga proti stresu, vadba joge za starejše in joga za otroke. Poleti že tradicionalno organizirajo priljubljeno brezplačno jogo v parkih po vsej Sloveniji.
Skladnost, moč in gibanje
Joga v vsakdanjem življenju je skladna in preudarna vadba s poudarkom na dihanju. Razvija našo pozornost, koncentracijo, gibljivost in nam omogoča sprostitev ter spoznavanje samega sebe.
V nasprotju s številnimi različicami joge omogoča tistim, ki jih to zanima, tudi postopno in varno učenje naprednejših dihalnih tehnik in meditacije. Pri tem pa je zelo pomembno, da vadimo postopoma in ob vodstvu izkušenih inštruktorjev.
Člani joge v vsakdanjem življenju lahko svoje znanje izpopolnjujejo tudi na organiziranih predavanjih v društvih po vsej Sloveniji in se udeležijo mednarodnih seminarjev po na različnih koncih sveta od Indije, Mehike, Fidžija do Kanade.
Učinki redne vadbe joge v vsakdanjem življenju
Učinke joge na telo in duha v Aziji prav dobro poznajo. Država Indija, od koder joga izvira, ima tudi posebno ministrstvo za jogo. Znanstveno pa učinke joge preučujejo tudi zahodne ustanove, kot je Univerza Harvard v Združenih državah Amerike.
Dolgotrajne raziskave joge, od telesnih in dihalnih vaj do meditacije, so pokazale, da ima številne pozitivne učinke na zdravje in počutje posameznika. Prav zato je joga postala najbolj priljubljena metoda za doseganje celostnega zdravja.
Tisti, ki redno vadijo jogo, ugotavljajo, da povečuje gibljivost, moč in vzdržljivost. Z daljšo in postopno ter redno vadbo pomaga tudi pri razvijanju koncentracije, optimizma, samozavesti, spoštovanja in notranje moči, potrpežljivosti in bolj sočutnega odnosa do okolice in samega sebe.
Vadba joge je univerzalno zdravilo za človeka tudi v sodobnosti, ko se zdi, da želimo prehiteti samega sebe, a se ob tem izgubljamo.
S pravilno vadbo joge lahko vrnemo v svoje življenje kakovosti, ki se v današnjem tempu težko ohranjajo: občutek zadovoljstva, notranjega miru, radost, potrpežljivost, telesna gibljivost in smisel bivanja.
Drugi učinki redne vadbe in upoštevanja principov JJVŽ
- pomaga k boljšemu fizičnemu zdravju; izboljšuje prekrvavitev, presnovo, delovanje organov, povečuje gibčnost in moč
- odlična preventiva pred kroničnimi boleznimi in negativnimi učinki stresa
- povečuje sposobnost koncentracije
- povečuje samozavest ter sproščenost
- bolje se spoznamo in razvijamo razumevanje in spoštovanje
- se učimo, kako si lahko pomagamo v različnih življenjskih okoliščinah
- pomaga doseči harmonijo, vzpostavlja notranje in zunanje ravnovesje
- pomaga pri osvobajanju od razvad, čustev in vezi, ki nas omejujejo
- z meditacijo nas pripelje do duhovne izpolnitve
- oblikujemo telo
- znebimo se tesnobe in strahov
Več: www.jvvz.org
Novo na Metroplay: "Prehransko okolje, v katerem danes živimo, je zelo nenaklonjeno temu, da smo zdravi"