Raje naj vam zdravnik reče, da ni nič narobe, kot da bi kasneje obžalovali, da ste predolgo čakali...
V urgentni medicini se zdravniki dnevno srečujejo z najrazličnejšimi, pogosto zelo resnimi primeri. A kaj pravzaprav pomeni "resno"? Katere vrste bolečine upravičujejo obisk urgence?
"Žal je to zelo različno od pacienta do pacienta. Včasih je lahko že na videz manjša bolečina znak resne težave. Zato bolečine ne smemo nikoli kar prezreti," je za HuffPost povedal dr. Michael Turturro, profesor urgentne medicine na Medicinski fakulteti Univerze v Pittsburghu.
Katere bolečine pa so še posebej zaskrbljujoče in praviloma vedno zahtevajo zdravniško obravnavo?
1. Nenadna bolečina, ki ne mine
Če se pojavi močna, nenadna bolečina kjerkoli na telesu in ne popusti, to zahteva takojšnjo pozornost. "Takšna bolečina je lahko opozorilni znak in jo je treba nujno preveriti," poudarja dr. Turturro. Morda ne gre za nič resnega, a tega ne morete vedeti sami.
Tudi, če vas začne nenadoma boleti zapestje brez očitnega razloga in bolečina ne popušča, raje obiščite zdravnika. "Če vam občutek pravi, da nekaj ni v redu, potem poslušajte svoje telo in poiščite pomoč,«"dodaja.
2. Bolečina v prsih
Bolečino v prsnem košu pogosto povezujemo s srčnim infarktom — in to upravičeno. "Če se pojavi nenadna, nova bolečina v prsih, ali pa se vrača pri ljudeh s srčnimi težavami, je obisk zdravnika nujen," pravi dr. Mark Conroy z Medicinskega centra Univerze Ohio State.
Posebno pozorni naj bodo starejši in vsi, ki imajo povišan krvni tlak, sladkorno bolezen ali visoko raven holesterola.
Seveda pa ni vedno "krivo" srce. Lahko gre tudi za krvni strdek v pljučih ali poškodbo žile v prsnem košu. Lahko pa je tudi le močna zgaga. Nujno pa je, da bolečine v prsih ne ignoriramo — zdravnik bo znal oceniti, za kaj gre.
3. Bolečina v mečih z rdečino ali oteklino
Če vas bolijo meča, in je ta predel hkrati rdeč ali otekel, gre lahko za krvni strdek — natančneje globoko vensko trombozo. "Še posebej nevarno je, če ste bili dlje časa neaktivni, na primer po operaciji ali dolgem letu z letalom," opozarja dr. Conroy. V takih primerih ne odlašajte z obiskom zdravnika.
4. Močna bolečina v zgornjem delu hrbta
Bolečine v hrbtu so pogoste, a ena vrsta je lahko resno opozorilo: če čutite nenaden, močan "trgajoč" občutek v zgornjem delu hrbta ali zadnjega dela prsnega koša, lahko gre za težave z aorto, glavno arterijo v telesu. To je resno stanje, ki zahteva takojšnjo zdravniško oskrbo.
5. Bolečine v spodnjem delu trebuha
Trebuh je vedno nekoliko nepredvidljiv del telesa, pravi Conroy: "Ker se tu lahko skriva toliko različnih težav, je treba simptome natančno spremljati."
Bolečine v spodnjem delu trebuha ali hrbta ob straneh lahko pomenijo ledvične kamne ali okužbo sečil — zlasti če se pojavijo tudi povišana telesna temperatura, slabost ali bruhanje. Če imate take simptome, ne čakajte: zdravnik bo znal ugotoviti vzrok.
Če vas kaj boli in vas skrbi, pojdite k zdravniku
Obisk urgence je lahko stresen, a zdravje je vedno na prvem mestu. "Najboljše, kar se vam lahko zgodi, je, da vas zdravnik pomiri, da ni nič resnega," pravi dr. Conroy.
Celo če gre na koncu le za lažjo težavo, je bolje, da to ugotovite pravočasno, kot da prezrete resen opozorilni znak.
Vir: huffpost.com