Poznavanje značilnosti in posledic holesterola je bistveno za ohranjanje splošnega zdravja in zmanjšanje tveganja bolezni srca.
Holesterol, ki je podoben vosku, sicer naravno nastaja v telesu, vendar lahko prehrana, bogata z nasičenimi maščobami in sladkorjem, povzroči visoke ravni holesterola v krvi in simptome, kot so stiskanje v prsih, težko dihanje, bolečine v čeljusti in podobno.
Poleg simptomov, kot so hiter srčni utrip in bolečine v vratu in zatilju, se lahko zgodnji znaki pojavijo tudi v videzu oči in zamegljenem vidu, sivih, belih in rumenih oblog okoli roženice.
Kako se znaki visokega holesterola kažejo v očeh?
Ksantelazma
Skoraj 50 odstotkov ljudi s ksantelazmo ima povišan holesterol. Ksantelazma je pogost očesni simptom, ki je dvignjeno ali plosko rumenkasto področje, ki se oblikuje okoli oči ali blizu nosu. Zaradi kopičenja holesterola pod kožo nastanejo obloge. Pogosto se pojavi pri kadilcih, ljudeh s prekomerno telesno težo, visokim krvnim tlakom in sladkorno boleznijo.
Okluzija mrežnične vene
Mrežnica je na svetlobo občutljivo tkivo, ki se nahaja na zadnji strani očesa. Okluzija mrežnične vene nastane kot posledica zamašitve krvnih žil, ki prehranjujejo mrežnico, kar lahko privede do zamegljenega vida ali trajne okvare in celo izgube vida. V tem stanju je pretok krvi v mrežnico blokiran, kar ji odvzame kisik, da ne more poslati vizualnih informacij v možgane. Ta blokada povzroči krvavitev in nato otekanje. Poleg izgube vida se lahko pojavijo tudi majhne črne pike ali črte v očesu.
Simptomi so tudi:
- Sprememba vida na enem očesu
- Zamegljen vid na enem očesu
- Bolečina v prizadetem očesu
Stanje je pogostejše pri ljudeh, starih 50 let ali več. Pogosto se pojavi tudi pri ljudeh, ki imajo sladkorno bolezen, glavkom, visok krvni tlak in otrdele arterije.
Arcus senilis
Znak povišanega holesterola je lahko tudi roženični arcus senilis. Gre za nastanek modrega, belega ali svetlo sivega obroča na roženici očesa. Stanje se lahko začne na vrhu ali dnu roženice, vendar se sčasoma oblikuje poln obroč, ki ne vpliva na vid. To stanje je enostavno opaziti, ker bo imel krog jasno definiran oster rob, notranjost pa je zamegljena. Čeprav strokovnjaki to spremembo na očeh povezujejo s povišanim holesterolom, pa je lahko tudi le posledica staranja.
Zdravljenje
Holesterol, ki se nalaga okoli oči, je mogoče odstraniti kirurško. Izrastki običajno ne povzročajo nelagodja ali bolečin, zato večinoma oseba zahteva odstranitev oblog zaradi kozmetičnih razlogov.
Nekaj možnosti odstranitve:
- Kirurška odstranitev
- Lasersko odstranjevanje
- Kemični piling
- Zamrzovanje s krioterapijo
V nekaterih primerih vam lahko zdravnik predpiše tudi zdravila za znižanje ravni holesterola v krvi.
Vir: centarzdravlja.hr
Preverite tudi podkast z Borutom Pahorjem: