Težave z visokim krvnim tlakom: 3 uporabna pravila, ki jih je dobro upoštevati

7. 12. 2023
Deli
Ob visokem krvnem tlaku je priporočljiv bolj zdrav življenjski slog. (foto: Profimedia)
Profimedia

Povišan krvni tlak ali hipertenzija v svetovnem merilu doleti več kot 1,3 milijarde ljudi.

Med njimi je skoraj polovica takšnih, ki sploh ne vedo, da imajo visok krvni tlak. Osebe, ki se zavedajo, da imajo težave s tem, lahko stanje ohranjajo pod nazorom, prav tako pa tudi zmanjšajo druga zdravstvena tveganja, ki so povezana s povišanjem krvnega tlaka, kot so bolezni srca.    

Kaj je dobro upoštevati, če imate visok krvni tlak?

Zdrav življenjski slog je prvotnega pomena

Visok krvni tlak lahko vodi do resnih zdravstvenih posledic kot je srčni infarkt, demenca, odpoved ledvic in podobno, zato ga ne gre zanemariti. Ob visokem krvnem tlaku je več kot priporočljiv zdrav življenjski slog, ki vključuje zdravo prehrano in gibanje.

Prav tako je ključnega pomena, da se odrečete kajenju, pretiravanju s pitjem alkohola ter da zmanjšate vnos soli. Zdrav življenjski slog bo prav tako pripomogel k temu, da boste zmanjšali potrebo po zdravilih za krvni tlak.  

Ne spreglejte:

Zadostno gibanje

Ena izmed dobrih rešitev, za ljudi, ki se soočajo z visokim krvnim tlakom je tudi gibanje. Med najbolj priporočljive sodijo vzdržljivostni športi, kot so kolesarjenje, hoja ali plavanje, ki jih bi bilo dobro izvesti vsaj trikrat na teden po 30 do 45 minut. Pri tem bodite pazljivi, da se izognete pretiravanju in preobremenitvi srčno-žilnega sistema. Če na primer tečete, se ne obremenite do te mere, da komaj dihate, temveč tecite zmerno.

Redno merjenje krvnega tlaka

Ob tem, da se soočate s težavo visokega krvnega tlaka, je dobro tudi to, da si ga redno merite. Imejte rutino merjenja na primer enkrat na teden ali vsak mesec. Vrednosti si zapisujte v dnevnik ali shranjujte v aplikacijo, da imate natančen pregled. Pri meritvah doma so vrednosti običajno nižje kot pri zdravniku. Razlog je navadno to, ker je veliko ljudi pri zdravniku nekoliko bolj vznemirjenih kot doma, kar povzroči dvig pritiska.

Tudi v primeru, da se kljub visokem tlaku počutite dobro, naj vam zdravnik vseeno redno meri krvni tlak, na primer vsakih šest mesecev. Prav tako jemljite ustrezna zdravila, ki vam jih je predpisal zdravnik in ne zmanjšujte ali povečujte odmerka. Po mnenju strokovnjakov za zdravje srca pa so priporočjivi tudi pregledi po prvi terapiji. Pregledi naj bi se izvedli mesec dni po prvem obisku, po treh mesecih in nato vsakih šest mesecev.  

Vir: vecernji.hr

Preverite tudi:

Bonus video: Pilates vadba za začetnike

Novo na Metroplay: Vidnost in varnost v prometu: "Zgoditi se mora 'aha moment', da spremenimo svoje navade"