Ko zagrizete v vašo najljubšo hitro hrano, ste srečni in zadovoljni, vsaj za kratek čas. Posledice pa niso tako prijetne. Ste že izkusili kaj od naštetega?
Si vsaj občasno privoščite hitro hrano? Ker pač ni časa ali vam zadiši vaša najljubša jed. Nič zato, če večinoma jeste uravnoteženo, vam en takšen obrok ne bo pokvaril zdravega življenjskega sloga. Kljub temu je dobro vedeti, kaj vse se zgodi v telesu, ko pojemo hitro hrano.
- Preverite tudi: To so znaki, da bi morali k zdravniku (čim prej!)
Ne gre le za povečanje teže na dolgi rok, kar mnoge najbolj skrbi, grozljive so tudi druge posledice:
Škodi srcu
Natrij je tisti, zaradi katerega je hitra hrana tako dobra, hkrati pa jo ohranja svežo in preprečuje, da bi se pokvarila. Če vzamemo primer, en hamburger po vašem okusu zagotovo vsebuje dnevno priporočeno dozo natrija. Preveč natrija v telesu dvigne krvni tlak in poškoduje krvne žile.
Krvni sladkor naraste
Žemljice in ostali izdelki iz kruha vsebujejo procesirane ogljikove hidrate, ki jih telo razgradi v sladkor. Ko krvni sladkor naraste, telo začne proizvajati inzulin, da vse skupaj izravna. Sčasoma takšno naraščanje krvnega sladkorja naredi škodo na trebušno slinavko, ki proizvaja inzulin. Posledično lahko oseba zboli za diabetesom tipa 2.
Pripravite se na prebavne motnje
Hitra hrana je morda odličnega okusa, vaše počutje potem pa ne bo preveč dobro. Živila, ki vsebujejo veliko natrija, sprožijo napihnjenost. Združite to z nizkim vnosom vlaknin in dobili boste zaprtost, kar vas postavlja v nevarnost za hemeroide, hernijo in druge težave.
Vpliva na razpoloženje
To, kar jeste in pijete, vpliva na vaše počutje in razpoloženje. Hitri hrani primanjkuje vitaminov, mineralov in drugih hranil, ki jih telo potrebuje za normalno delovanje in dobro počutje. Počutili se boste negativno, nekateri celo povezujejo vnos hitre hrane z večjo možnostjo za depresijo.
Lahko vpliva na plodnost
Sintetične kemikalije, ki raztapljajo materiale in naredijo plastiko trpežno, se nahajajo v mnogih stvareh, od plastičnih igrač do hrane. Prav zaradi te snovi imate lahko težave z zanositvijo ali pa bo otrok imel težave z učenjem in vedenjem.
Sprememba v odhodih na stranišče
Procesirano hrano je težje prebaviti in če telesu ne uspe, pristane v debelem črevesju, kjer se spremeni v maščobne kisline, te pa sprožijo drisko.
Obrabljeni sklepi in kosti
To je lahko posledica odvečne teže, ki pritiska na sklepe, posebno na boke in kolena. Zato imate večje tveganje za zlome kosti okrog sklepov.
Prisluhnite aktivni podkastu!
Ana Zrimšek: "Prehrana v obdobju zanositve, nosečnosti in po porodu igra ogromno vlogo":