Topla olja, roke, ki nežno drsijo po našem telesu ... Masaža je tako čudovito sproščujoča in blagodejna. Toda prijetni dotiki zmorejo še veliko več: te štiri različice so prilagojene našim potrebam.
Spretni prijemi stimulirajo sloje naše kože, mišičevje, ja, celo živčne celice. Pregneteni deli telesa so pogosto bolje prekrvavljeni, skozi njih pa teče val pozitivnih misli. Ja, masaža poskrbi za občutek, za katerega si želimo, da se ne bi nikoli končal. Tipične masažne oblike so dobro razvite tudi v Sloveniji, manj pa so znane vrste, ki ne delujejo zgolj sproščujoče, temveč pomagajo tudi pri glavobolih in prebavnih motnjah. Preberite si o manj znanih oblikah masaž.
Proti kroničnim bolečinam zatilja in hrbta
Masaža esalen
To vrsto masaže so v 60. letih razvili v Kaliforniji. Zviševala naj bi zaznavnost telesa. Masaža se izvaja z nežnimi, zavestnimi in strukturiranimi dotiki celotnega telesa.
Pomembna dela sta trajajoče raztezanje in globoko strukturno delo v mišičnem tkivu. Masaža poteši željo po bližini in naklonjenosti. Mentalne in čustvene blokade, ki se pogosto nezavedno odrazijo v drži telesa ali gibih, se sprostijo. Dolgi dotiki ('long strokes') se lahko kombinirajo s podrobnejšim delom na mišicah in kitah, na primer na rokah in nogah. V ospredju sta upočasnitev in sprostitev. Masaža je primerna za ljudi, ki hrepenijo po bližini in varnosti ter katerih dan je zaznamovan s hitenjem. Cena 60-minutne masaže znaša približno 50 evrov.
Aktivira samoozdravitvene moči
Masaža polarity
To metodo telesne terapije je v ZDA razvil avstrijski osteopat Randolph Stone (roj. Rudolph Bautsch; 1890–1981) in jo izvajal več kot 60 let. Terapijo polarity po Stonu sestavlja masaža, izhaja pa iz prepričanja, da naša telesna energija teče med dvema poloma – plus polom na levi in minus polom na desni strani telesa.
Če je ta pretok zaradi blokad moten, se znajdemo v neravnovesju. Za prost pretok energije se masirajo točno določene točke, in sicer v treh stopnjah: zelo rahlo (ventralno), lahno (pozitivno) in trdno (negativno). Masaža naj bi krepila samoozdravitvene sposobnosti, razgrajevala stres in sproščala notranje konflikte. Devetdesetminutna masaža stane približno 100 evrov.
Pospešuje prebavo, pomaga pri motnjah spanja
Masaža abhyanga
Abhyanga je oblika ajurvedske oljne masaže. V Indiji in Šrilanki jo skoraj vedno ponujajo kot sinhrono masažo, pri kateri vas istočasno masirata dva (ali več) maserja. Masirajo se posebne energijske točke, t. i. marma ajurvedske točke. Uporabljeno olje se določi individualno. Ta oblika masaže pomaga pri motnjah spanja in prebavnih motnjah, upočasnjevala pa naj bi tudi proces staranja. Masaža stane približno 100 evrov. Obstajajo pa razlike glede trajanja: sinhrona masaža z dvema maserjema traja 30 minut. Če masira ena oseba, traja masaža 60 minut.
Krepi presnovo, izboljša gibljivost
Masaža nuad-thai (tradicionalna tajska masaža)
Ta več kot 2500 let stara tradicionalna tajska masaža izvira iz ajurvedske medicine in v prevodu pomeni 'zdravilno dotikanje'. Združuje akupresuro, shiatsu, hatha jogo, ajurvedo, raztezanje, meditacijo in masažo refleksnih con. Osredotoča se na energijske linije ('sen') našega telesa, prek katerih smo oskrbljeni z življenjsko energijo ('prana').
Če nam manjka prana, se počutimo slabo, moteno je naše energetsko ravnovesje. S pomočjo dolgih razteznih gibov, ki izvirajo iz joge, in masaže s pritiskanjem na določene točke se znova vzpostavi ravnovesje. Napetosti in blokade se sprostijo, izboljša se gibljivost, spodbudita krvni obrok in presnova. Drugače kot pri drugih masažah pacient ostane oblečen. Masaža traja približno 1 uro in stane približno 60 evrov.
Preberite še: Masaža vpliva tako na telo kot tudi na dušo
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?