Zakaj pride do mravljinčenja v levi roki in kdaj je čas za obisk strokovnjaka?

8. 3. 2023
Deli
Zakaj pride do mravljinčenja v levi roki in kdaj je čas za obisk strokovnjaka? (foto: Profimedia)
Profimedia

Mravljinčenje v levi roki je lahko nekaj povsem običajnega, lahko pa tudi nakazuje na resna zdravstvena stanja. Preverite, na kaj morate biti pozorni!

Do mravljinčenja v levi roki lahko pride iz povsem nenevarnih vzrokov, kot je denimo ležanje v določenih položajih. Včasih pa je ta pojav povezan z resnimi stanji, ki zahtevajo takojšnjo zdravniško oskrbo.

Preverite, kaj je lahko vzrok za mravljinčenje v levi roki in kdaj je čas za obisk strokovnjaka.

Srčni infarkt

Ob mravljinčenju leve roke pogosto pomislimo na infarkt, čeprav gre v mnogih primerih za nekaj drugega. Če poleg mravljincev v eni roki čutite še bolečino in pritisk v prsnem košu, bolečino v roki, čeljusti ali hrbtu, težko dihanje, omotico ali slabost, gre morda resnično za srčni infarkt, kar pomeni, da si nemudoma morate poiskati zdravniško pomoč.

Možganska kap

Druga stvar, na katero pogosto pomislimo, je možganska kap. Včasih občutimo mravljinčenje na eni strani telesa; torej na eni roki, nogi ali spodnjem delu obraza. Simptomi, na katere morate biti še pozorni, so tudi težave z govorom, nenaden glavobol, vrtoglavica, bruhanje in zmedenost. Tudi v tem primeru je nujno, da si hitrp poiščete zdravniško pomoč.

Težave z ožiljem

Do mravljinčenja lahko pride tudi zaradi slabe prekrvavitve rok. To je še posebej pogosto pri sladkornih bolnikih, posameznikih z visokim krvnim tlakom in ledvičnih bolnikih. V tem primeru mravljinčenje spremljajo še otekline, mrzle roke in noge ter bolečine.

Poškodba živcev

Tudi poškodba živcev lahko vodi do mravljinčenja. Eden najpogostejših je sindrom karpalnega kanala, ki ga zdravimo z najrazličnejšimi metodami. Da bi odkrili tako, ki bo najbolj ustrezala vam, se posvetujte s strokovnjakom.

Poškodba kosti

Do mravljinčenja lahko pride zaradi poškodbe ali zloma kosti, pa tudi pri opeklinah, ki poškodujejo živce. V kolikor sumite, da gre za poškodbo, se posvetujte z zdravnikom.

Ugriz žuželke

Nekateri ljudje so alergični na pike žuželk, njihovo telo pa ob ugrizu reagira na različne načine. Med drugim lahko pride tudi do otopelosti ali mravljinčenja.

Hernija diska

Tudi hernija diska v predelu vratne hrbtenice lahko privede to občutka otopelosti ali mravljinčenja v desni ali levi roki. Ob tem boste opazili tudi druge simptome, kot so bolečine v vratu ali rami.

Multipla skleroza

Prvi znaki multiple skleroze so pogosto ravno mravljinci v rokah. V kolikor sumite na multiplo sklerozo, se posvetujte s strokovnjakom.

Mravljinčenje v levi roki lahko kaže na marsikaj; od nedolžnih stvari do resnih bolezni. Pomembno je, da signalov, ki jih pošilja telo, ne ignorirate. Če se mravljinčenje ponavlja, obiščite zdravnika.

Vir: n1info.hr

Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?