Tekači, teniški igralci, plavalci, golfisti in košarkarji imajo eno skupno lastnost. Veliko časa preživijo na prostem, kjer so izpostavljeni sončnim žarkom, ki jim naredijo lepo polt, a to je lahko tudi nevarno. UVA- in UVB-žarki lahko zelo poškodujejo kožo.
Najboljši način, da preprečimo sončne opekline pri športu, je, da smo čim manj izpostavljeni soncu, ker pa je to skoraj nemogoče, je zelo pomembno, kakšno zaščito nanesete na telo. Seveda tudi vsa zaščita ni primerna za športnike. Zelo pomembno je, da jo nanesete vsaj 30 minut prej, preden greste na sonce, in da jo nanesete tudi, če je vreme oblačno, saj je dokazano, da tudi do 80 odstotkov ultravijoličnih žarkov prodre skozi oblake.
Visok zaščitni faktor
ZF je kratica za zaščitni faktor in je ključna komponenta učinkovite zaščite. ZF nam pove moč zaščite pred soncem oziroma kako dolgo smo lahko zunaj, ne da bi dobili opekline.
Recimo, da je normalno koža lahko zunaj 20 minut brez opeklin. Če boste izbrale zaščitno kremo z ZF 15, to pomeni, da ste lahko na soncu 15 minut dlje. Višji je ZF, manjša verjetnost je, d ase pojavijo opekline. Torej če ste športnik in ste veliko zunaj, uporabite ZF vsaj 30 in ga nanašajte na vsaki dve uri.
Širša zaščita
Najboljša zaščita je tista, ki ščiti pred UVA- in UVB-sončnimi žarki. UVA-žarki prodrejo globlje v kožo in lahko poškodujejo globlje plasti kože. Ti žarki lahko hitreje starajo kožo, pa tudi otežujejo imunskemu sistemu, da vas ščiti pred kožnim rakom. UVB pa ne prodrejo tako globoko, ampak povzročijo opekline na površini in tako nastanejo sončne pege, madeži in gubice.
Ko boste izbirali zaščito, je najbolje, da ima širšo zaščito, kar pomeni, da vsebuje zaščito proti UVA- in UVB-žarkom.
Brez potenja
Zadnja stvar, ki si jo želite med tekmo, je, da vam zaščita kaplja v oči, zato poiščite takšno, ki je vodoodporna ali odporna proti potenju. Vodoodporna zaščita bo vzdrževala ZF faktor, kot da bi bili pod vodo 40 minut. Četudi boste uporabili vodoodporno zaščito, pa to ne pomeni, da je ni treba obnavljati. Tudi to je treba nanašati na dve uri.
Izberite zase najprimernejšo
Zaščita je lahko v različnih oblikah. Od losjonov, krem, stikov do sprejev. Izberite tisto, ki jo je vam najlažje nanašati. Včasih je med tekmo najlažje nanesti sprej. Ne pozabite na ustnice, ki prav tako potrebujejo zaščito. Pri nanašanju ne varčujte, saj velja pravilo, da če si zaščitno kremo nanesete pretanko, ji zmanjšate zaščito vsaj za polovico.
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?