Zasvojenost s hrano

14. 7. 2014 | Vir: Lisa
Deli
Zasvojenost s hrano (foto: Shutterstock.com)
Shutterstock.com

Se kdaj ponoči napotite do hladilnika in ga pošteno izropate? In dobrote najraje jeste sami, celo na skrivaj, če vas pri tem kdo zaloti vam ni čisto nič všeč?

Se vam kdaj dogodi, da po določeni hrani neustavljivo hrepenite in se ji preprosto ne morete upreti? Se vam zdi, kot da ste včasih na nekem avtopilotu, ki vas kar sili med trgovinske police z vašo hrano? Ali nekaj od teh dobrot pojeste že kar v avtu, za preostanek pa komaj čakate, da pridete domov in se lotite slastnih zalogajev? Ste ves dan dokaj v redu, zvečer pa popustijo vse zavore in planete po hrani?

Se kdaj ponoči napotite do hladilnika in ga pošteno izropate? Ali dobrote najraje jeste sami in kdaj zaužijete tudi kakšen slastni zalogaj na skrivaj in vam ni čisto nič všeč, če vas pri tem kdo zaloti? Se kdaj počutite krive za vse, kar pojeste? Vas je kdaj sram? Prikimavate?

Vse več je ljudi, ki so zasvojeni s hrano

To je zasvojenost, ki se lahko primerja z zasvojenostjo z alkoholom, cigaretami, drogo, tabletami itd., jo je pa velikokrat še težje premagati, ker se hrani ne moremo odpovedati, saj nekaj vendarle moramo jesti, da preživimo, po drugi strani pa jo je težko prepoznati, ker je postala že nekaj čisto normalnega in sprejemljivega. Veliko hrane zasvaja in vse več ljudi je, ki imajo s tem večje ali manjše težave.

Ljudje zahodne civilizacije jedo preveč, večina pa se določeni hrani sploh ne more več upreti. To se zelo pogosto dogaja ženskam, ki so že tako in tako čustvene jedke, moški pa za njimi čisto nič ne zaostajajo.

Posledice zasvojenosti s hrano in prenajedanja z nezdravo prehrano se ne kažejo samo v našem ogledalu v obliki odvečnih kilogramov, zabuhlosti in celulita, temveč se kaj hitro lahko začnejo poznati tudi na našem zdravju.

Raziskovalci ugotavljajo, da je večina civilizacijskih bolezni, kot so rak, diabetes, bolezni srca in ožilja, avtoimunske bolezni, debelost ipd., povezanih z našo prehrano. In zato moramo nekaj narediti, če se hrani ne zmoremo upreti in imamo občutek, da smo od določenih živil odvisni.

Če ste na večji del vprašanj v uvodu pritrdilno odgovorili, ne glejte stran – priznajte si, da imate pri hrani majhen problem in naredite vse za to, da ga razrešite in se osvobodite.

Kje se skrivajo razlogi?

Razlogi za neustavljivo hrepenenje po določeni hrani se pogosto skrivajo v naših čustvih (hrana je na neki način naša bergla), včasih pa razlog tiči tudi v naši moteni biokemiji.

Ne glede na razlog za prekomerno hrepenenje po hrani imam za vas dobro novico – to težavo lahko premagate! Da, tudi vi!

S pravilno prehrano in izogibanjem živilom, ki nas kar najhitreje zasvojijo, se bo tudi neustavljivo hrepenenje po hrani ustavilo; kadar pa se bo za trenutek spet pojavilo, boste vedeli, kako se težave lotiti.

Verjetno je hrana vaša stalna prijateljica že toliko časa, da si niti ne zmorete predstavljati, da bi bilo kako drugače, in to že težko verjamete, a vendarle še kako drži. Toda ko določeno obdobje uživamo polnovredno, v visokem odstotku živo, surovo hrano (po možnosti ekološko pridelano), svoje obroke pravilno kombiniramo in upoštevamo naravne telesne cikle ter se izogibamo hrani, ki najbolj zasvaja (sladkor, moka, mleko in mlečni izdelki, meso, ipd.), se močno hrepenenje po nezdravi prehrani zmanjša in s časom celo preneha. Kako osvobajajoče! Končno vam ni treba več skrbeti, da boste podlegli nezdravi, običajno močno predelani hrani – sladicam, sendvičem, picam ipd.

Zdrava prehrana vas bo resnično nahranila in odpravila vaše morebitno biokemično neravnovesje, po drugi strani pa vam bo dala tudi ogromno moči in zagona, da se boste lotili morebitnih drugih razlogov, ki vas silijo v prekomerno hranjenje.

Lahko boste pogledali globlje vase – morda iščete sprejemanje, tolažbo, morda hočete potlačiti kakšno bolečino ali pa si zatiskate oči pred kakšnim svojim problemom.

Zavedanje in raziskovanje samega sebe je zelo pomembno in s tem lahko marsikaj odkrijemo. Pa vendar samo zavedanje, zakaj nekaj počnemo (v našem primeru, zakaj neustavljivo hrepenimo po določeni hrani in se prenajedamo), ni dovolj.

Najboljše rezultate boste dosegli v kombinaciji s spremembo prehrane!

In tukaj imam za vas čudovito novico. Ko resnično nahranite svoje celice, ko vaše telo začne dobivati prava hranila, se začne dogajati nekaj čudovitega. Čustva, razpoloženje in razmišljanje se močno spremenijo.

Ko se z živo hrano iz vašega telesa začnejo čistiti toksini, se tudi vi začnete spreminjati, vaši stari vzorci pa postajajo vse bolj le še stvar preteklosti.

Ko je telo resnično nahranjeno in je končno spet v ravnovesju, tudi močna hrepenenja po hrani začenjajo izginjati. Tu pa se začenja naša svoboda!

Karla Klander, svetovalka za zdravo prehrano in hujšanje

Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?