Zasvojenost z mobilnimi napravami med mladimi močno narašča

30. 3. 2015 | Vir: liza.aktivni.si
Deli
Zasvojenost z mobilnimi napravami med mladimi močno narašča (foto: profimedia)
profimedia

Mobilni telefoni so že dolgo del vsakdanjega življenja, še posebej pa to velja za generacijo, ki se je rodila v digitalni svet. Raziskave Evropske unije kažejo, da se uporaba mobilnih in predvsem pametnih telefonov v starostni skupini od 9 do 16 let hitro povečuje.

Starost prvega stika z internetom in napravami se iz generacije v generacijo niža: v povprečju so otroci v raziskanih državah Evropske unije internet prvič uporabili pri osmih letih, mobilni telefon dobili pri devetih, pametni telefon pa so začeli uporabljati pri dvanajstih letih.

Zaskrbljujoče statistike

Približno dve tretjini vseh mladostnikov imata profil na enem izmed družbenih omrežij, pri tem pa so večinoma prepričani (tako jih zatrjuje 79%), da uporabo pametnega mobilnega telefona obvladajo bolj kot njihovi starši.

Raziskave kažejo nevarnost realnega tveganja, da se določen odstotek mladostnikov (med 10% in celo 30%) postane pretirano navezan na uporabo interneta oziroma mobilnih naprav.

Tako je slaba četrtina mladostnikov že pozabila na hrano ali se je odpovedala spanju zaradi spleta, 52 % mladostnikov pa je že poskušalo zmanjšati uporabo pametnega mobilnega telefona - neuspešno.

Dostopne slovenske raziskave pa nam razkrivajo, da tretjina mladih družbena omrežja uporablja več kot 2 uri in pol na dan.

Kakšni otroci so odvisnosti najbolj izpostavljeni?
  • introvertirani,
  • osamljeni (najbolj rizični),
  • mladostniki, ki kažejo znake anksioznosti ali depresivnosti,
  • nepriljubljeni mladostniki (oblikovanje novih identitet),
  • sramežljivi (strah pred nesprejetostjo),
  • tisti, ki trpijo za drugimi vrstami odvisnosti,
  • čustveno nestabilni,
  • zdolgočaseni mladostniki, s katerimi se nihče ne ukvarja.
Kaj lahko storijo starši?

Predvsem je priporočljivo, da so prvi stiki z mobilnimi napravami nadzorovani, ter da otroku zgled dajemo tudi sami. Pomembno je povdariti, da je računalnik oziroma mobilni telefon zgolj pripomoček, ne pa osebni zabaviščni center, ter edini možni način za preživljanje prostega časa.

Več o odvisnosti s tehnološko-informacijskimi napravicami in pripomočki najdete na: www.logout.si

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord