Pri prehladu ni boljšega od vroče kokošje juhe, ki nas pogreje in okrepi.
Kokošja juha, ki je že od nekdaj veljala za učinkovito krepčilo za oslabele in bolne, je še dandanes številka ena v boju proti prehladu. Ne boste verjeli, kokošja juha resnično deluje, kar so potrdili tudi znanstveniki.
Poglejmo v lonec, zakaj dobra stara kurja juhica tako dobro dene.
Kokoš
Kokošje meso vsebuje cistein, ta pa deluje proti vnetju dihal, poleg tega pa beljakovine vsebuje tudi veliko zdravil proti bronhitisu. Kokošje meso vsebuje zelo veliko cinka, ki dokazano zmanjšuje trajanje in intenzivnost prehladnih obolenj.
Peteršilj
Peteršilj pomaga pri nahodu, saj njegova eterična olja aktivirajo občutljive dlačice na nosni sluznici in olajšajo dihanje. Poleg peteršiljevih listov v lonec spada tudi dobro prebavljiva peteršiljeva korenina. Njegova visoka vsebnost vitamina C krepi obrambni mehanizem in pomaga, da prehlad hitreje izzveni.
Zelena
Zelena zdravi kašelj in bronhitis. Tako stebelna kot tudi gomoljna zelena vsebujeta dragocena eterična olja (terpen), ki vlažijo sluznico v ustni votlini in žrelu, s tem pa preprečujejo draženje h kašlju.
Korenje
Korenje zatira kašelj in infekcije, dobro pa je vedeti, da deluje tudi preventivno. Betakaroten iz korenja se v telesu s pomočjo maščob spremeni v vitamin A, ki sodeluje pri izgradnji sluznice. Tako imajo prehladni virusi zelo malo možnosti, da prodrejo v organizem.
Por
Por ščiti pred bolečinami v grlu in hripavostjo. Že rimski cesar Neron je cenil čebulo in njene sorodnice, ker vsebujejo gorčično olje, ki blagodejno deluje na glasilke. Folna kislina v poru pa nasprotno aktivira naše imunske celice in tako krepi lastno obrambno moč telesa.
Čebula
Čebula blaži kašelj, zatorej je čebulni sirup še danes eden najbolj učinkovitih domačih zdravil proti kašlju. Njene žveplove spojine uničijo bakterije in preprečujejo njihovo razmnoževanje in širjenje.
Česen
Najpomembnejša aktivna učinkovina v česnu je alicin, ki ima antibiotične učinke. Česen tako deluje preventivno pri bakterijskih infekcijah, pri gripi, kašlju in bronhitisu. Ker vsebuje številne vitamine, minerale in druge dragocene snovi, uspešno krepi tudi imunski sistem.
Kaj še spada v juho?
Poleg osnovnih sestavin je treba dodati še začimbe, ki bodo slastni kokošji juhi dale piko na i, pa tudi še nekaj dodatnih zdravilnih učinkovin.
Črni poper
Proti boleznim dihal, prehladu in kašlju je poper uporabljala že tradicionalna indijska medicina. Poprova zrna vsebujejo eterično olje, ki deluje protimikrobno, antiseptično in analgetično, poleg tega pa spodbuja krvni obtok in znojenje ter pomaga pri prehladu, kašlju in gripi.
Klinčki
Klinčki vsebujejo močno eterično olje, ki je tudi ena od sestavin v zdravilih proti kašlju – eterično olje klinčkov namreč razkužuje dihala ter olajša dihanje in izkašljevanje. Eterično olje klinčkov ima tudi dobre antiseptične in analgetične učinke ter deluje proti razvoju bakterij, virusov in glivic.
Lovor
Raziskave so pokazale, da imajo eterična olja, ki so v lovorju, močne antimikrobne lastnosti. Delujejo proti glivicam, virusom in bakterijam. Poleg tega lovor vsebuje čreslovine, ki spodbujajo prebavo in pospešuje tek.
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?