Jo že poznate?
Zdravilni jetičnik (Veronica officinalis) je trajnica s plazečim steblom iz družine črnobinovk (Scrophulariaceae). Cvetovi so čudovite bledomodre barve, rastlina pa vsebuje številne snovi, ki koristijo zdravju.
Ne spreglejte:
- S temi navadami nenamerno škodite zdravju ledvic: zagotovo počnete vsaj eno
- Kje je najboljše mesto za shranjevanje kruha ob visokih temperaturah? (Ni hladilnik)
- Nevrolog opozarja: "Poleti pri uporabi klime nikar ne počnite te napake"
Uporaba v ljudski medicini
Rastlina naj bi pripomogla k čiščenju krvi, zato se je nekoč uporabljala za zdravljenje gobavosti. Verjame se, da je svoje ime (Veronica officinalis) dobila ime po Sveti Veroniki, ki je po legendi cesarja Tiberija ozdravila gobavosti.
Zapisi o uporabi zdravilnega jetičnika kot zdravilne rastline so najdeni v delih Hieronimusa Boscha v 16. stoletju ter pri Sebastianu Kneippu, ki sta to rastlino priporočala kot univerzalno zdravilo za mnoge bolezni.
Tradicionalno se uporablja kot sredstvo proti tuberkulozi, za lajšanje izkašljevanja in za preprečevanje potenja. Uporablja se tudi pri boleznih prebavnega sistema, jeter, vranice, ledvic in sečil ter za lajšanje težav pri revmatičnih obolenjih.
Blagodejni učinki zdravilnega jetičnika
Ljudje uporabljajo rastlino za težave s:
- pljuči
- želodcem in črevesjem
- mehurjem in ledvicami
- artritisom
- bolečinami v mišicah in sklepih
- izgubo apetita
- jetri in vranico
Da bi izkoristili vse blagodejne učinke rastline, je odlična možnost, da iz zdravilnega jetičnika pripravite čaj. Rastlina se uporablja tudi kot tonik, ki naj bi čistil kri in pospeševal metabolizem. Nekateri ga uporabljajo tudi za izpiranje ust v primeru vnetja dlesni. Nanaša se lahko tudi neposredno na kožo, za lajšanje srbečice in zdravljenje kožnih težav.
V primeru kakršnih koli zdravstvenih težav se pred uporabo zdravilnega jetičnika posvetujte s strokovnjakom.
Vir: kafe.rs
- Preberite si še: Naši predniki so redno uživali to žito, mi pa smo nanj pozabili: ščiti srce, krepi kosti in izboljšuje prebavo