Zdravilni lepilni trakovi in obliži

30. 10. 2014 | Vir: Lisa
Deli
Zdravilni lepilni trakovi in obliži (foto: Arhiv | Lisa)
Arhiv | Lisa

Verjamete, da lahko bolečine kar odlepite?

Vse več ljudi, tudi profesionalnih športnikov, si napetosti in poškodbe zdravi z barvitimi lepilnimi trakovi. Ti v veliko primerih delujejo celo bolje kot zdravila. Brez stranskih učinkov in brez omejitve gibanja.

Kako natančno delujejo lepilni trakovi?

Spodbudijo pretok limfe in prekrvavitev.

Skrivnost lepilnih trakov tiči v njihovi elastičnosti. Za pravilno delovanje jih je treba namestiti tako, da ustvarjajo določeno napetost in zategovanje. Le tako ob gibanju potegnejo za površino kože. To vzdraži kožne receptorje, spodbudi tako prekrvavitev kot pretok limfe in vpliva na doživljanje bolečine in pozitivno na dejavnost mišic.

V katerih primerih lepilni trakovi pomagajo?

Pri težavah z mišicami, kitami in sklepi. Trakovi so se zelo izkazali pri zdravljenju nestabilnih sklepov, pri napetostih, udarninah, oteklinah, bolečinah v kolenih in križu.

To tehniko zdravljenja je kot prvi, že pred več kot 30 leti, uporabil japonski kineziolog Kenzo Kase.

Kaj pomenijo barve trakov?

V tem pogledu si strokovnjaki niso enotni. Nekateri terapevti menijo, da imajo rdeči trakovi ogrevalen učinek, ki aktivira, modri pa hladilnega in pomirjujočega. Drugi so prepričani, da barva ne vpliva na učinek. Znanstveno ni dokazana nobena trditev.

Kako pravilno nalepiti?

Koža mora biti očiščena in nenamazana, da se bo trak obdržal nekaj časa. Mesto, kamor boste nalepili trak, se imenuje sidrišče ali osnova. Trak odrežete, odstranite folijo in si ga nanesite tako, da ga z nežnim potegom nalepite na nategnjeno mišico. Čez boleči predel mora biti trak nameščen trdneje.

Zlato pravilo: močnejši poteg pomeni krajši čas nošenja. Bolečina mora popustiti kmalu po tem, ko trak prilepite.

Prhanje in kopanje ne povzročata nobenih težav. Glede na predel, kjer je nalepljen, se trak odstrani po najpozneje sedmih dneh. Nasvet: odstranite ga z otroškim oljem.

Previdno pri obližih z medicinskim učinkom!

V lekarnah boste naleteli na zelo različne obliže z zdravilnimi učinki. Bodite pozorni na navodila, kam jih morate prilepiti, in predvsem za koliko časa. Ne pozabite, da nekatere učinkovine ostanejo v krvi tudi še po odstranitvi obliža.

Nekateri obliži s toplotnim delovanjem niso primerni za ljudi z boleznimi srca in težavami s prekrvavitvijo, saj lahko povzročijo, da se telo pregreje. Če je treba, povprašajte za nasvet še zdravnika ali osebje v lekarni.

Ameriški znanstveniki medtem že razvijajo obliže prihodnosti – ti naj bi merili temperaturo in skozi posebne iglice 'oddajali' cepiva in zdravila.

Novo na Metroplay: "V vsakem žanru najdeš dobre in slabe pesmi." | Raiven